Roboty
Qualcomm ujawnia pierwszą platformę robotyczną ze wsparciem dla 5G

Amerykańskie przedsiębiorstwo zapowiedziało właśnie swoją nową platformę o nazwie Qualcomm Robotics RB5, która oferuje wsparcie dla 5G, sztucznej inteligencji i jest następczynią modelu RB3.

Układy Qualcomm Snapdragon zasilały już smartfony, tablety i laptopy, a jakiś czas temu producent próbował również sił w branży robotycznej - co prawda nie chodzi tu o tworzenie robotów, ale udostępnienie innym twórcom odpowiedniej platformy. W ten sposób na rynek trafiło Qualcomm Robotics, które właśnie doczekało się najnowszej wersji o nazwie RB5, będącej jednocześnie pierwszą taką platformą ze wsparciem dla technologii 5G. Qualcomm RB5 to zestaw składający się z hardware’u, software’u oraz niezbędnych narzędzi deweloperskich. Możemy więc liczyć na ośmiordzeniowe CPU z rdzeniami Kryo i GPU Adreno 650, silnik AI 5. 5eneracji oraz silnik przetwarzania obrazu Spectra 480 ISP.

Co więcej, platforma wspiera Dolby Vision, nagrywanie wideo w rozdzielczości 8K w 30 klatkach na sekundę, zdjęcia 200 MP oraz fotografie 64 MP z zerowym opóźnieniem migawki. Osoby bardziej zainteresowane rynkiem urządzeń mobilnych z pewnością zauważą podobieństwa to Snapdragona 865 i słusznie, bo Qualcomm RB5 zasila ten sam układ Snapdragon 865, który można znaleźć w tegorocznych flagowych smartfonach. Jeżeli chodzi o łączność, to użytkownicy mogą spodziewać się Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.1 oraz wsparcia dla sieci 4G i wspomnianego 5G, a o bezpieczeństwo przyszłych robotów zadbają czytnik linii papilarnych, tęczówki, rozpoznawanie twarzy oraz głosu. 

Zastosowany tu chipset QRB5165 jest zoptymalizowany specjalnie pod roboty, dlatego dostarcza aż 15 tera operacji na sekundę (TOPS), co jest przydatne podczas prac ze złożoną sztuczną inteligencją, maszynowym uczeniem czy głębokim uczeniem. Co więcej, platforma dostępna jest w wielu różnych opcjach, np. dedykowanych komercyjnym czy przemysłowym zastosowaniom, gdzie potrzebna jest wytrzymałość na zupełnie inny zakres temperatur. Qualcomm zapewnia, że zestaw narzędzi deweloperskich RB5 Development Kit jest zaś wszechstronny, konfigurowalny i łatwy do użycia, a deweloperzy mogą wybierać między Linuxem, Ubuntu czy Robot Operating System (ROS) 2.0, podobnie jak wieloma sterownikami, sensorami i łącznościami.

Platforma może się już pochwalić ponad 20 wczesnymi nabywcami, a nad stosownym hardwarem i softwarem umożliwiającym różnorodne aplikacje RB5 pracuje już ponad 30 firm, jak 96Boards, Acontis, ADLINK, AirMap, AirServe, Airtonomy, AlwaysAI, Augmented Pixels, Autocore, Autoware Foundation, Canonical, DeepEdge.ai, DreamVu, Dronecode, Fractal.ai, GlobalEdge, Innominds Software, InOrbit, Intel RealSense, Lantronix, Linaro, LiteOn, Kudan, ModalAI, Nod, Open Robotics, Panasonic, PathPartners, Pilot.AI, Shoreline IoT, SLAMCORE, TDK, Thundercomm, i Tier IV.  Qualcomm zapowiada, że RB5 będzie dostępne jeszcze w tym roku, ale nie znamy dokładnej daty.

Źródło: GeekWeek.pl/techradar/Fot. Qualcomm