Astronomia
NASA prezentuje, jak wyglądają zachody Słońca na innych planetach [FILM]

Mamy początek lat 20. XXI wieku, a ludzkość wciąż zamieszkuje tylko Ziemię. Jednak w ciągu najbliższych 10 lat powrócimy na Księżyc i odbędziemy pierwszy lot na Marsa. Jak będą tam wyglądały zachody Słońca?

Geronimo Villanueva, jeden z grafików pracujących dla NASA, postanowił przygotować spektakularną animację, dzięki której możemy zobaczyć, jak wyglądają zachody Słońca na innych planetach Układu Słonecznego i ich księżycach, ale i nie tylko. Może nie są one tak spektakularne, jak na egzoplanetach, bo niektóre z nich posiadają nawet dwie gwiazdy, ale i tak mielibyśmy czym cieszyć oczy.

Barwy zachodów Słońca są inne na poszczególnych planetach. Jest to bowiem zależne od jej wielkości, składu atmosfery i jej oddalenia od dziennej gwiazdy. Z opublikowanej animacji możemy dowiedzieć się, że charakteryzujące się najbardziej ciepłymi barwami są zachody na Tytanie, księżycu Saturna, na Wenus i jednej z egzoplanet układu TRAPPIST-1, gdzie możne występować biologiczne życie.

Dlaczego grafik z NASA pokazał tak mało zachodów Słońca z planet Układu Słonecznego? Z bardzo prozaicznej przyczyny, otóż wszystkie planety znajdujące się dalej od Słońca po Marsa są obiektami gazowymi, czyli nie mają stałej powierzchni, ale za to bardzo gęstą atmosferę, zatem nie można z nich obserwować tego pięknego zjawiska.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA