Technologia
Microsoft i Google zainwestują w Polsce ponad 12 miliardów złotych

Najpierw Microsoft poinformował, że chce uczynić z naszego kraju europejską Dolinę Krzemową, inwestując miliard dolarów, a teraz do tej inicjatywy dołącza również Google, który dołoży 2 miliardy dolarów.

Oba koncerny chcą stworzyć przyspieszyć cyfryzację polskich firm, społeczeństwa i instytucji państwowych, a docelowo stworzyć Polską Dolinę Cyfrową, która ma być wzorem do naśladowania nie tylko dla Europy, ale również całego świata. Giganci zamierzają udostępnić społeczeństwu i firmom wiedzę ekspercką z zakresu transformacji cyfrowej i szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych dla wszystkich, którzy chcą się rozwijać w realiach XXI wieku.

Microsoft i Google mówią o przeszkoleniu ok. 160 tysięcy pracowników (Microsoft - 150 tysięcy, Google - 10 tysięcy), specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli, którzy dzięki temu będą mogli zwiększyć swoje szanse zatrudnienia. Warto tutaj podkreślić, że obie firmy kładą duży nacisk na osoby z niepełnosprawnościami.

Giganci planują nie tylko rozwijać w Polsce swoje technologie chmur obliczeniowych Microsoft Azure i Google Cloud, ale też będą inwestować w rozwój sztucznej inteligencji i robotyzację. Obie firmy mają otworzyć centra danych w Warszawie lub w jej okolicach. Dokładne ich lokalizacje nie są znane ze względu bezpieczeństwa. Pomimo tego, eksperci uważają, że w nowych obiektach zatrudnienie mogą znaleźć tysiące polskich inżynierów, którzy kończą studia i szukają pierwszej pracy.

Google i Microsoft mają rozpocząć realizację swoich historycznych inwestycji w Polsce już na początku 2021 roku. Kwota inwestycji, czyli ponad 12 miliardów dolarów, będzie rozdysponowana na rozwój technologii big data na najbliższe kilka lat. Warto tutaj podkreślić, że ogłoszenie przed Google inwestycji w naszym kraju, zbiegło się z obecną wizytą Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojechał on nie tylko spotkać się z Donaldem Trumpem w celach politycznych, militarnych i energetycznych, ale również z szefami koncernów, by zachęcić ich do inwestowania w Polsce.

Źródło: GeekWeek.pl/Microsoft/Google / Fot. Google