Przyroda
Zdjęcia satelitarne ujawniają, jak ludzkość intensywnie transformuje Ziemię [FILM]

Google udostępniło niesamowite filmy poklatkowe Google Earth Engine, na których możemy zobaczyć m.in. postęp urbanizacji najróżniejszych zakątków naszej pięknej planety. Trzeba przyznać, że zarazem zachwycają one, jak i szokują.

Filmy powstały z połączenia zdjęć satelitarnych uzyskiwanych od 1984 roku, a pobieranych z obszernych archiwów NASA, które tworzone są m.in przy pomocy satelity Landsat 8.

Jedni powiedzą, że to obrazy pięknego rozwoju naszej cywilizacji, a inni, że to dowód na rozprzestrzenianie się i niesamowitą degradację przyrody fundowaną przez ludzką pasożytniczą szarańczę. Największe przeobrażenia możecie uświadczyć oczywiście w Chinach, które rozwijają się na potęgę oraz oczywiście w Amazonii, która jest wycinana w pień.

Tak czy siak, możecie zobaczyć tam również zmiany dokonywane przez samą Matkę Naturę. Obejrzyjcie więc niezwykle ciekawy materiał filmowy, w obrazowy sposób ukazujący, jak na przestrzeni ostatnich 32 lat zmieniało się oblicze naszej Błękitnej Planety.

NASA, Google, Microsoft i inne firmy mają w planach umieszczenie na ziemskiej orbicie tysięcy mikrosatelitów, dzięki którym będziemy mogli w czasie rzeczywistym śledzić zmiany dokonywane na powierzchni naszej planety zarówno przez ludzkość, jak i naturalne procesy. Dzięki tej niebotycznej skarbnicy wiedzy będziemy mogli opracować nowe, lepsze programy ochrony ziemskiej fauny i flory.

Źródło: GeekWeek.pl/Google Earth / Fot. Google Earth