Ogólna teoria względności Einsteina została potwierdzona. Wszechświat jest nudny

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z pomocą Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) oraz Kosmicznego Teleskopu Hubblea do potwierdzenia ogólnej teorii względności Einsteina. Wynik nie był dla nich zaskoczeniem.

W najbardziej precyzyjny do tej pory test ogólnej teorii względności Einsteina, został przeprowadzony na pobliskiej galaktyce o oznaczeniu ESO 325-G004, która znajduje się 450 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Astronomowie chcieli w ten sposób sprowadzić, czy Einstein miał rację, że obowiązujące prawa nie tylko pobliskiej nam przestrzeni kosmicznej, ale mają zastosowanie również w najodleglejszych częściach Wszechświata.

ESO 325-G004 działa jako silna soczewka grawitacyjna, zaburzając światło od odległej galaktyki znajdującej się poza nią i wytwarza pierścień Einsteina wokół swojego centrum.

Reklama

Eksperymenty przeprowadzone były z pomocą instrumentu MUSE, na należącym do ESO teleskopie VLT. Analizy pozwoliły obliczyć, jak szybko poruszają się gwiazdy w galaktyce, co dało obraz, jaką faktycznie ma ona masę.

Naukowcy obserwowali też pierścień Einsteina galaktyki ESO 325-G004, z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, aby dowiedzieć się, jak ogromna masa galaktyki zakrzywia przechodzące przez niego światło i czasoprzestrzeń.

Po analizie zebranych danych z obu instrumentów, okazało się, że wyniki są dokładnie takie, jak przewiduje ogólna teoria względności, z błędem na poziomie zaledwie 9 procent. Trzeba tutaj podkreślić, że jest to jak dotąd najprecyzyjniejszy test ogólnej teorii względności, wykonany poza Drogą Mleczną.

To pokazuje, że obecny model kosmologiczny sprawdza się w odległości 6000 lat świetlnych i jest wielce prawdopodobne, że również dalej. Badanie to jest kolejnym argumentem podważającym alternatywne do ogólnej teorii względności modele grawitacji.

„To niesamowite, że sam Wszechświat dostarcza nam takie soczewki grawitacyjne, które możemy używać jako laboratoriów. To także spora satysfakcja korzystać z najlepszych teleskopów na świecie do sprawdzenia Einsteina i ustalenia, jak bardzo miał rację” - powiedział ob Nichol, członek zespołu badawczego z University of Portsmouth.

Źródło: GeekWeek.pl/EurekAlert / Fot. ESO/ESA/Hubble/NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy