Ekotechnologia
Toyota rozpoczęła budowę pokazowego miasta przyszłości pod stokami wulkanu Fudżi [FILM]

Kraj Kwitnącej Wiśni, podobnie jak Chiny czy Korea Południowa, mocno stawia na ekologiczne rozwiązania. Najlepszym przykładem tego ma być najnowszy ekologiczny projekt, który zachwyca rozmachem.

Woven City ma być miastem przyszłości z krwi i kości. Koncept został zaprezentowany w styczniu bieżącego roku na targach CES 2020 w Las Vegas, a teraz rozpoczęła się jego realizacja. Japończycy zamierzają zawrzeć w nim kwintesencję swoich osiągnięć technologicznych, które są imponujące. Nie zabranie też ekologicznego powiewu i pełnej symbiozy z Matką Naturą. Pomysłodawcą i wykonawcą projektu jest koncern Toyota i duńska firma architektoniczna o nazwie BIG. Władze inwestują ogromne pieniądze nie tylko w rozwój pojazdów przyszłości, ale chcą też stworzyć dla nich i ich właścicieli zupełnie nowe środowisko do lepszego życia.

Miasto przyszłości powstanie na obszarze o powierzchni 70 hektarów, które znajdują się blisko zboczy świętej góry Fudżi. To idealne miejsce na tego typu inwestycje, gdyż znajdują się one z dala od zgiełku centrum Tokio. Inżynierowie Toyoty stawiają na minimalizm i ekologię. W Woven City najnowsza technologia ma nie rzucać się w oczy. Ma być ona perfekcyjnie wkomponowana w nowoczesne, funkcjonalne i przyjazne ludziom otoczenie.

Przedstawiciele koncernu podkreślają, że miasto ma pełnić rolę pokazowego i stać się wzorem do naśladowania nie tylko dla innych rodzimych miast, ale również dla całego świata. W Woven City wszystkie praktyczne technologie mają być skomponowane i zaprezentowane w ten sposób, by można było je natychmiast przeszczepić do innych miejsc.

Mieszkańcy będą mogli liczyć na liczne ścieżki piesze i rowerowe, inteligentne przejścia dla przechodniów, e-śmietniki, roboty patrolujące ulice i monitorujące stan zdrowia, parki, a także miejsca relaksu i rozrywki. Nie zabraknie też wszelkiej maści sklepów, instytucji i obiektów edukacyjnych. Energia potrzebna do zasilenia latarni ulicznych i wszystkich obiektów będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych, a mianowicie rozsianych po całym Woven City paneli solarnych.

Jako że Kraj Kwitnącej Wiśni stawia na wodorową przyszłość motoryzacji, również w Woven City powstanie cała sieć stacji wodorowych na potrzeby prywatnych i publicznych pojazdów. Mieszkańcy będą mogli też liczyć na mnóstwo zieleni i delektowanie się specjalnie oczyszczaną wodą, która dostarczy im wszelkich składników mineralnych.

W Woven City na dobry początek ma zamieszkać ok. 2000 ludzi. Miasto ma być gotowe pod koniec 2021 roku. Jeśli takie rozwiązanie sprawdzi się, a wszystko na to wskazuje, to w przyszłości Japończycy zbudują więcej inteligentnych miast. Jest to bardzo ważne, gdyż nasza cywilizacja stoi już na tak wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, że w końcu wypadałoby zrobić praktyczny użytek z tego cennego dorobku dla dobra ogółu.

Źródło: GeekWeek.pl/Toyota / Fot. Toyota