Roboty
Sophia, najbardziej inteligentny robot na świecie, podziwia piękno przyrody [FILM]

Androidka zbudowana przez inżynierów z firmy Hanson Robotics coraz bardziej zadziwia swoją sztuczną inteligencją. Robot co jakiś czas pojawia się na ważnych wydarzeniach i opowiada o przyszłości ludzkości.

Sophia nie ukrywa, że jej marzeniem jest symbioza z ludźmi. Robot jest pewien, że za kilka dekad takie maszyny jak ona będą częścią naszej cywilizacji, a nawet będą traktowane na równi z ludźmi. Według niej, rewolucja nastąpi w chwili pojawienia się na rynku pierwszych użytkowych interfejsów mózg-komputer, które połączą ludzkie mózgi z komputerami i internetem.

Androidka stworzona przez Hanson Robotics przewiduje, że za dwie lub trzy dekady po Ziemi będą chodzi ludzie, który będą w połowie robotami. Część z nich będzie tworzyła kolonie na Księżycu i Marsie. Stanie się to ze względu na ich większe zdolności do przetrwania w ekstremalnych warunkach, jakie występują na obcych globach. Ludzie mają być też zmodyfikowani genetyczne, by zdobyć niedostępne dotąd umiejętności.

Tymczasem Sophia wybrała się do lasu, by ciszyć swoje elektroniczne oczy pięknem Matki Natury. Oczywiście, androidka nie jest w stanie poczuć natury i zachwycić się nią tak jak my, ludzie. Jesteśmy jedynymi stworzeniami na naszej planecie, które potrafią docenić piękno otaczającego nas świata, i jeszcze długo tak pozostanie, ale inżynierowie kierują się w rozwoju technologii sztucznej inteligencji w stronę nadania robotom podobieństwa do ludzi, więc prędzej czy później, i one nabędą tego typu emocje.

Niedawno naukowcy z amerykańskiego MIT zaprezentowali elektroniczną skórę dla robotów, która pozwoli im odczuwać powiewy wiatru, zmiany temperatury czy dotyk. Powstają też coraz to bardziej zaawansowane sztuczne oczy. One z kolei pozwolą ludziom posiąść zdolności do tej pory zarezerwowane tylko dla robotów lub zwierząt.

Te technologie w przyszłości zwiążą ze sobą ludzi i roboty. Dojdzie do fuzji i powstanie nowy gatunek człowieka na miarę XXI wieku. Będzie on wyspecjalizowany do życia w kosmosie, a jego celem będzie tworzenie cywilizacji międzyplanetarnej.

Źródło: GeekWeek.pl/Hanson Robotics / Fot. Hanson Robotics