Astronomia
Spektakularny obraz galaktyki w obiektywie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Astronomowie chwalą się, że słynny instrument obserwacyjny należący do NASA wykonał jeden z najbardziej zapierających dech obrazów w swojej 30-letniej historii działalności na ziemskiej orbicie.

Tym razem naszym oczom ukazał galaktykę o nazwie NGC 2775. Znajduje się ona zawrotne 67 milionów lat świetlnych od Ziemi. Tak naprawdę jest ona skupiskiem miliardów gwiazd i planet oraz niebotycznych obłoków pyłu i gazy, z których w aktualnie powstają nowe gwiazdy i planety. Na obrazie zostały one jako niebieskie kropki.

Co ciekawe, astronomowie uważają, że spiralna galaktyka NGC 2775 formowała się w bardzo spokojnych warunkach, w odróżnieniu od naszej Drogi Mlecznej. W centrum nie ma czarnej dziury, która by pożerała otaczającą ją materię i zaburzała jej normalne funkcjonowanie. Dzięki temu, galaktyka wygląda tak pięknie, a jej środek to przestrzeń praktycznie pozbawiona gwiazd i planet.

Naukowcy pracujący przy Kosmicznym Teleskopie Hubble'a zaskakują jednak faktem, że w jej spokojny obraz to tylko pewien okres w jej formowaniu się. W przyszłości NGC 2775 zacznie bardziej przypominać Drogę Mleczną, czyli przybierze formę spiralną. Być może w jej centrum pojawi się też czarna dziura, która nie do poznania odmieni jej oblicze.

Obserwacje tysięcy galaktyk pozwalają astronomom poznać unikalną historię ich formowania się. Jest ich tak dużo we Wszechświecie i są one tak bardzo oddalone od nas, że każda z nich znajduje się w innej fazie rozwoju. Na tej podstawie możemy zdobyć cenne informacje o historii również i naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Ta wiedza da nam ogląd na możliwości formowania się biologicznego życia w różnych jej częściach.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA