Obawiacie się chipowania i kontroli ludzkości? Ten malutki chip to umożliwi

Nanotechnologia rozwija się w niesłychanym tempie. Najnowsze wynalazki zaskakują swoimi możliwościami i wielu ekspertów uważa, że powinniśmy zacząć obawiać się tego, jaki użytek będą mogli zrobić z tego cyberprzestępcy.

Wielu fanów teorii spiskowych wieści, że o naszą piękną planetę biją się różne rasy kosmitów, pochodzących z obcych planet. Podobno marzy im się permanentna kontrola wszystkich mieszkańców Błękitnej Planety za pośrednictwem chipów wszczepionych pod skórę. Bez względu na to, czy wierzymy w takie pomysły czy nie, w przyszłości takie wynalazki staną się dla nas zarówno zbawieniem, jak i zagrożeniem.

Naukowcy z japońskiego Nara Institute of Science and Technology (NAIST) zbudowali i zaprezentowali właśnie najmniejszy na świecie bezprzewodowy chip optyczny do kontrolowania aktywności neuronalnej w mózgach ludzi lub zwierząt.

Reklama

Jeśli wierzyć wizjom fanów teorii spiskowych, chip zbudowany przez Azjatów idealnie się do tego nada. Urządzenie jest tak małe, że wszczepione pod skórę nie tylko jest niewykrywalne, ale również niewyczuwalne przez organizm.

Oto najmniejszy chip świata do stymulacji neuronalnej. Fot. NAIST.

Potrafi on zmienić światło podczerwone w niebieskie, w ten sposób może stymulować pewne białka, które odpowiadają za procesy neuronalne i, w rezultacie tego, zachowanie organizmów żywych.

Chip powstał z tlenku metalu i zintegrowano w nim półprzewodnikowe ogniwa akumulatorowe, więc może funkcjonować przez długo czas. Naukowcy z NAIST chcą teraz jeszcze bardziej usprawnić swój wynalazek.

Zastąpi on duże, ciężkie i niewygodne zewnętrzne urządzenia do stymulacji neuronalnej u zwierząt. Specjaliści chcą też zacząć go jak najszybciej stosować do zdalnego kontrolowania gryzoni.

Wynalazek Japończyków zainteresował naukowców związanych z projektem Neuralink, który stworzył Elon Musk. Być może uda się wykorzystać jego możliwości przy tworzeniu pierwszego interfejsu mózg komputer. Przypomnijmy, że więcej szczegółów na ten temat mamy poznać pod koniec przyszłego miesiąca ()

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NAIST

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy