Medycyna
Regularne ćwiczenia chronią przed utratą wzroku spowodowaną starzeniem się

Od dawna dobrze wiemy, że treningi to dobra rzecz - pomagają zachować sprawność oraz chronią przed wieloma schorzeniami, jak choćby choroby układu sercowo-naczyniowego, a teraz „zyskały” jeszcze jedną zaletę.

Nowe badania sugerują bowiem, że aktywność fizyczna pomaga chronić przed związaną z wiekiem utratą wzroku, choć obecnie trudno jest wskazać tu konkretny związek przyczynowo-skutkowy. Tak czy inaczej, naukowcy University of Virginia (UVA) dostarczyli pierwszego eksperymentalnego dowodu, że ćwiczenia spowalniają, a nawet zapobiegają degeneracji plamki żółtej. Jak sugeruje pracujący przy projekcie Bradley Gelfand: - Od dawna zadajemy sobie pytanie, czy zdrowy styl życia może opóźnić lub zapobiec rozwojowi degeneracji plamki żółtej. Dotąd opieraliśmy się jednak tylko na ankietach, po prostu pytając ludzi o to, co jedzą i jak dużo trenują. 

Nie da się ukryć, że takie badania są podatne na wiele błędów, więc nawet jeśli udało się zaobserwować jakiś związek między zwiększoną aktywnością i lepszym wzrokiem, to trudno było wskazać jednoznacznie przyczynę. Szczególnie że im jesteśmy starsi, tym gorzej widzimy i naturalnie mniej ćwiczymy i się ruszamy. Dlatego też Bradley Gelfand i jego zespół przeprowadzili szereg eksperymentów na myszach, dokładnie badając u nich wpływ aktywności na plamkę żółtą. Porównano dwie grupy myszy, jedną ćwiczącą na kołowrotku i jedną „leniwą”, a należy tu odnotować, że treningi musiały być dobrowolne, bo zmuszanie do nich mogłoby wywołać niepotrzebny stres wpływający na wyniki.

Po 4 tygodniach naukowcy sięgnęli po laser, aby wywołać pewną formę uszkodzenia oka o nazwie neowaskularyzacja kosmówkowa (CNV), duży czynnik utraty wzroku związany z wiekiem, który powoduje przerost naczyń krwionośnych w pewnej części oka. Po dwóch eksperymentach okazało się, że ćwiczące myszy mogły się pochwalić przerostem naczyń krwionośnych o 32-45% niższym niż myszy, które się dodatkowo nie ruszały. Co więcej, treningi po zranieniu laserem wcale nie poprawiły uszkodzeń, więc ewidentnie chodzi tu o ćwiczenia odbywające się wcześniej. Mówiąc krótko, już niewielka ilość ćwiczeń wykazuje ważne działanie zapobiegające problemom ze wzrokiem pojawiających się w procesie starzenia się organizmu. 

Niestety wciąż nie udało się wskazać, jaki konkretnie mechanizm za tym stoi, ale jedna z hipotez sugeruje, że ćwiczenia mają efekt immunomodulacyjny, czyli stymulujący system immunologiczny, co prowadzi do redukcji ewentualnych stanów zapalnych, które mogłyby wpływać na funkcjonowanie plamki żółtej. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania pozwolą im wprost wskazać, jakie procesy dokładnie tu zachodzą, a wszystko po to, by opracować jakąś farmaceutyczną terapię naśladującą naturalny proces. 

Źródło: GeekWeek.pl/University of Virginia Health