Astronomia
Mikrosatelity kosmicznego internetu Starlink niszczą zdjęcia komety NEOWISE

Elon Musk znowu znalazł się w ogniu krytyki entuzjastów astronomii. Tym razem jego konstelacja kosmicznego internetu niszczy piękne ujęcia niesamowitego zjawiska astronomicznego, jakim jest kometa NEOWISE.

Obecnie na ziemskiej orbicie znajduje się już ponad 500 mikrosatelitów Starlink, a w ciągu następnych kilku lat ma być ich ponad 20 tysięcy. W ostatnich dniach w globalnej sieci pojawia się mnóstwo komentarzy sfrustrowanych fanów obserwacji nocnego nieba, którzy nie mogą wykonać pięknych ujęć komety C/2020 F3 NEOWISE.

Problem tkwi w jasności mikrosatelitów. Przemieszczając się po orbicie, odbijają światło słoneczne, więc na zdjęciach wykonanych z długim czasem ekspozycji pojawiają się smugi, które po prostu niszczą cały efekt. Tak naprawdę nic z tym nie można zrobić. Urządzeń z kolejnymi latami będzie przybywać, i to nie tylko od samego SpaceX, ale również od wielu innych firm.

Jeśli na niebie jest mnóstwo jasnych, poruszających się obiektów, ogromnie komplikuje to naszą pracę ... Potencjalnie zagraża to badaniom astronomicznym” - powiedział w wywiadzie dla The New York Times, James Lowenthal, astronom z Smith College.

Elon Musk zapewniał, że nowe mikrosatelity będą wyposażone w specjalne parasolki o nazwie VisorSat, których zadaniem będzie rozpraszanie światła i niwelowanie odblasków. Niestety, na razie tylko 57 satelitów posiada taką technologię, a następna paczka 60 dopiero trafi na orbitę za kilka dni.

W przypadku blisko 500 już działających urządzeń, odblaski będą się pojawiały, i nic z tym fantem nie da się już zrobić, o czym możecie się przekonać na powyższym zdjęciu wykonanym przez Daniela Lopeza. SpaceX zapewnia, że po wystrzeleniu nowych urządzeń z czasem będą one ciemnieć, wspinając się coraz wyżej na swoich orbitach. Pomimo tego, w tym czasie jednak będą utrudniały obserwacje astronomiczne, i to właśnie jest ogromnym problemem dla astronomów.

Źródło: GeekWeek.pl/Twitter/Daniel Lopez/Julien Girard / Fot. Daniel Lopez