Naukowcy pokazali na filmie, jak naprawdę poruszają się plemniki. Inaczej, niż myśleliśmy

Może wydawać się, że obserwacja plemników to strata czasu, ale skrywają one przed nami jeszcze sporo tajemnic, a wiedza ta pozwoli leczyć choroby, przez które młodzi mają coraz większe problemy z poczęciem dziecka.

Okazuje się, że najnowsza technologia przyszła z pomocą i przy okazji obaliła nasze pojęcie o ruchach, jakie wykonują plemniki w swojej drodze do komórki jajowej. W 1677 roku, Anton Van Leeuwenhoek, spoglądając przez swój mikroskop, zobaczył mikroświat plemników. Wówczas ich ruchy określił mianem podobnych do tych wykonywanych przez węże lub węgorze.

Teraz zespół badaczy z Meksyku odkrył, że męskie gamety poruszają się zupełnie inaczej. Wykonują bowiem znacznie bardziej złożone ruchy. Chociaż dzieje się to w taki sposób, jak opisał to Van Leeuwenhoek, ale jednak dotyczy to tylko momentu, gdy patrzymy na nie z boku i to w 2D. Naukowcy wykonali zdjęcia plemników w technologii 3D za pomocą mikroskopu i superszybkiej kamery, wykonującej 55 tysięcy zdjęć na sekundę.

Reklama

Później pozyskane dane poddali analizie, a ostatecznie system komputerowy opracował model 3D poruszania się plemników w widoku od przodu. Jakież to było zdziwienie, gdy okazało się, że plemniki kręcą się jak spirala, wykonując przy tym ruchy asymetryczne i uderzając ogonami tylko w jedną stronę. Taka wiedza pozwoli teraz naukowcom stworzyć jeszcze lepsze metody walki z bezpłodnością u mężczyzn, gdy w grę wchodzą spowolnione ruchy plemników.

Źródło: GeekWeek.pl/Science Advances / Fot. Science/Piqsels

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy