Zobacz zdjęcia z pomyślnego lądowania astronautów kapsułą Dragon-2 [ZDJĘCIA]

W ubiegłą niedzielę (02.08) na naszych oczach pisała się historia eksploracji kosmosu. Otóż prywatnej firmie udało się pomyślnie dostarczyć astronautów do kosmicznego domu i z powrotem zabrać ich na Ziemię.

Te historyczne chwile możecie teraz obejrzeć na zdjęciach, które wykonali dla Was fotografowie NASA. Możecie na nich zobaczyć moment lądowania kapsuły Dragon-2 w wodach Zatoki Meksykańskiej, akcję podjęcia astronautów i samej kapsuły.

Lądowanie nastąpiło w niedzielę o godzinie 20:46 czasu polskiego na wodach Zatoki Meksykańskiej u wybrzeży miasta Pensacola. Sam przelot przez atmosferę, separacja tułowia kapsuły, otwarcie systemu spadochronów, lądowanie w wodzie i podjęcie astronautów z kapsuły przebiegło perfekcyjnie.

Reklama

Pomimo faktu, że powrót kapsuły odbywał się całkowicie automatycznie, misja nie była łatwa. Astronauci Doug Hurley i Bob Behnken siedzieli w kapsule Dragon-2 Endeavour, która podczas przejęcia przez atmosferę pędziła z zawrotną prędkością blisko 30 tysięcy km/h, a jej poszycie rozgrzało się do 2 tysięcy stopni Celsjusza.

Przy okazji wodowania kapsuły warto tutaj podkreślić, że to pierwsza amerykańska operacja przechwycenia załogi kosmicznej bezpośrednio z morza od 45 lat. Odział Sił Kosmicznych, który był odpowiedzialny za podjęcie astronautów z pojazdu, przeprowadził swoją akcję również idealnie. Dotarcie do kapsuły zajęło im zaledwie kilka minut.

Przedstawiciele agencji kosmicznych krajów świata pogratulowali NASA i SpaceX udanego zakończenia całej misji demonstracyjnej. Od teraz Stany Zjednoczone, po 9 latach przerwy, a więc od czasu zakończenia ery wahadłowców, ponownie mogą wysyłać astronautów ze swojego terytorium na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przypomnijmy, że rozpoczęcie misji nastąpiło 30 maja ze słynnej platformy LC-39A, tej samej, z której przeszło 50 lat temu odbywały się loty na Księżyc w ramach programu Apollo. Kilka minut po starcie rakiety Falcon-9, na mobilnej platformie, pływającej po wadach oceanu Atlantyckiego, wylądował pomyślnie główny człon tej rakiety. Zostanie on użyty w kolejnych przedsięwzięciach.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/Bill Ingalls / Fot. NASA/Bill Ingalls

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy