Astronomia
Starożytny Mars niekoniecznie był ciepły i mokry, raczej pokryty grubym lodem

Współczesny Mars to ziemia jałowa, wysuszona bardziej niż jakakolwiek pustynia na Ziemi, ale badania geologiczne pokazują, że dawno dawno temu Czerwona Planeta miała płynącą wodę, tyle że…

… niekoniecznie było tam ciepło i mokro, bo nowe badania sugerują raczej zupełnie inny scenariusz, a mianowicie lodowych płyt, a woda pochodziła z ich topnienia. Obecnie nie mamy żadnych podstaw, aby wątpić w to, że Mars był kiedyś dużo bardziej mokry niż obecnie, bo satelity na niebie i łaziki na powierzchni planety napotykają ślady starożytnych oceanów, linii brzegowych, jezior, rzek czy obszarów zalewowych. Wszystko to prowadzi do hipotez, że Czerwona Planeta kiedyś bardziej przypominała Ziemię, z naszym ciepłym klimatem i regularnymi opadami. Nie wszyscy jednak zgadzają się z taką teorią, bo w najnowszych badaniach naukowcy University of British Columbia wskazują, że mogło to wyglądać zupełnie inaczej.

- Przez 40 ostatnich lat, od czasu odkrycia pierwszych dolin na Marsie, założyliśmy, że pływały tu kiedyś rzeki, powodując erozję i będąc przyczyną ich powstania. Ale na Marsie są setki dolin i wyglądają bardzo różnie. Jeśli spojrzysz na satelitarny obraz Ziemi, również zobaczysz mnóstwo dolin, niektóre stworzone przez rzeki, inne przez lodowce, a jeszcze kolejne przez inne procesy, ale każdy typ ma charakterystyczny kształt. Mars jest podobny w tym, że doliny wyglądają różnie, sugerując, że zachodziło tu wiele procesów - tłumaczy Anna Grau Galofre, autorka badań. Żeby je dokładniej prześledzić, naukowcy wykorzystali algorytm studiujący kształ dolin i wskazujący, jaki proces przyczynił się do ich powstawania - przypadku Marsa sztuczną inteligencję nakarmiono danymi ponad 10 tysięcy marsjańskich dolin. 

Naukowcy odkryli, że tylko ułamek dolin pasuje do wzorów odpowiadających erozji przez powierzchniowo płynącą wodę i zamiast tego większość pasuje do kanałów odpływowych, które formują się pod lodowcami, kiedy woda z topnienia z nich odpływa. Taki scenariusz pozwala również wypełnić dużą lukę w poprzednich ciepło-mokrych hipotezach, bo kiedy te tunele się formowały, jakieś 3,8 mld lat temu, Słońce nie było jeszcze tak aktywne, więc klimat Marsa był z pewnością bardzo zimny. - Modelowanie klimatyczne przewiduje, że starożytny Mars miał klimat dużo zimniejszy w czasie formowania się dolin. Próbowaliśmy złożyć to wszystko w całość, by wysnuć hipotezę, która wcześniej nie była brana pod uwagę: sieć kanałów i dolin mogła się formować pod powłoką lodową, jako część systemu odpływowego, który powstaje naturalnie, kiedy przy podstawie lodu zbiera się woda - dodają badacze. Pomysł, że Mars był wcześniej skuty lodem zamiast przypominać raj może wydawać się dosłownie kubłem zimnej wody wszystkich osób, które liczyły na znalezienie tam śladów życia, ale naukowcy twierdzą, że jest zupełnie inaczej. Lód stabilizuje wodę na planecie i chroni jakiekolwiek formy życia przez promieniowaniem słonecznym - w naszym przypadku taką rolę pełni pole magnetyczne, którego Mars nie ma. Mówiąc krótko, szanse wciąż są, więc szukajmy!

Źródło: GeekWeek.pl/University of British Columbia