Motoryzacja
Cybertruck jednak pojawi się w Europie, ale nie będzie taki sam jak w USA

Tesla przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji swojego pierwszego elektrycznego pickupa. Będzie to pojazd niebanalny w swojej bryle i osiągach. Ten fakt sprawił, że chce go mieć na własność ponad 500 tysięcy ludzi.

Od chwili pierwszej prezentacji Cybertrucka, fani motoryzacji podzielili się na dwa obozy. Jedni zakochali się w jego kształcie, a drudzy go znienawidzili. Największym zainteresowaniem pojazd Tesli cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie wielu posiadaczy pickupów ma już dość nudnego wyglądu tego typu pojazdów oferowanych przez koncerny. Chcą czegoś nowego, a Cybertruck im to zaoferuje.

Pojazdem są też zainteresowani mieszkańcy Europy. Jednak ze względu na bryłę pojazdu i jego masę, eksperci od spraw bezpieczeństwa z Niemiec zapowiedzieli, że pojazd nie spełni warunków bezpieczeństwa w UE i nie będzie go można tu zarejestrować.

Elon Musk zabrał ostatnio głos w tej sprawie. Pocieszył europejskich fanów Tesli i Cybertrucka, ujawniając, że firma pracuje nad mniejszą wersją tej maszyny, która będzie mogła pojawić się w Europie. Chociaż miliarder nic więcej nie zdradził, możemy domyślać się, że głównym aspektem zmian odnośnie wersji amerykańskiej na pewno będzie fakt dostosowania go do mniejszych miejsc parkingowych i wyposażenie Cybertrucka w bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa, by mógł on spełniać rygorystyczne normy UE.

Przypominamy, że w wersji topowej, Cybertruck ma przyspieszać do 100 km/h w ok. 3 sekundy i rozwijać prędkość ponad 200 km/h. Osiągi są tym zachwycające, że jest to maszyna o wadze grubo ponad 2 ton, a przy tym jest w stanie zabrać na swój pokład dodatkowe 3,5 tony.

Cybertruck ma 5,88 metra długości, 2,03 metra szerokości i 1,91 wysokości. Pickup ma uciągnąć 3,4 tony w najsłabszej, jednosilnikowej wersji, natomiast maksymalnie wartość może wzrosnąć nawet do 6,3 tony, przy trzech motorach. Pojazd ma przyspieszać w 2,9 sekundy do 96 km/h i oferować zasięg na poziomie od 400 do 805 kilometrów. Prędkość maksymalna ma dochodzić do 200 km/h. Tesla ujawniła, że pojazd będzie obsługiwał szybkie ładowanie z mocą ponad 250 kW.

Źródło: GeekWeek.pl/Elon Musk/Tesla / Fot. Tesla