Starlink już działa u pierwszych użytkowników. Oto dane prędkości sieci

Kosmiczny internet od Elona Muska zaczyna robić furorę na całym świecie, chociaż wciąż trwają jego testy, a komercjalizacja nastąpi dopiero w przyszłym roku. W sieci pojawiły się informacje o jego prędkości.

Okazuje się, że konstelacja mikrosatelitów SpaceX ma ogromny potencjał, w który wielu do tej pory nie wierzyło. Pierwsi użytkownicy, którzy otrzymali sprzęt do testów, ujawnili kilka bardzo ciekawych informacji na temat tej technologii. Trzeba przyznać, że zapowiada się ciekawie, jak na początek.

Na orbicie znajduje się obecnie mniej niż 600 mikrosatelitów. do 2023 roku ma być ich już 4400, a docelowo będzie ponad 20 tysięcy. Już obecna flota pozwala na połączenia z globalną siecią z prędkością ok. 50 Mb/s (download) i ok. 15 Mb/s (upload), a wszystko to przy pingu na poziomie od 30 do 90 ms. Fani gier sieciowych mogą być rozczarowani, ale Musk zapewnia, że niebawem będzie dużo lepiej.

Reklama

Musimy mieć świadomość, że to rozwój technologii, której jeszcze nigdy nie było w takiej formie. Starlink ma zastąpić komunikację przez telefony satelitarne i umożliwić milionom ludzi na szybką wymianę informacji z dowolnej części naszej planety. To dobrodziejstwo na miarę XXI wieku ma być dostępne za rozsądne pieniądze dla wszystkich chętnych.

Kosmiczny internet ma być też wprowadzić rewolucję do świata globalnej sieci. Wydarzenia z Białorusi, gdzie tuż po wyborach prezydenta wyłączono internet w całym kraju, by zablokować możliwość organizowania protestów, pokazują nam, jak ważne jest stworzenie nowego, niezależnego kanału przesyłu informacji. Starlink pretenduje do takiego miana, przynajmniej tak twierdzi Elon Musk.

Testy systemu na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady mają potrwać do końca roku. W przyszłym usługa ma być już dostępna komercyjnie. Starlink będzie prawdziwą żyłą złota dla Elona Muska. W samych USA dziesiątki tysięcy firm nie ma dostępu do szybkiego internetu. Dzięki mikrosatelitom SpaceX ich rozwój znacznie przyspieszy i przełoży się to również na PKB kraju, które cierpi w wyniku pandemii koronawirusa.

Źródło: GeekWeek.pl/Reddit/SpeedTest/SpaceX / Fot. SpeedTest/Reddit

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy