Poznaliśmy więcej tajemnic skrywanych przez słynną Gwiazdę Polarną. „To nie jedna gwiazda”

Gwiazda Polarna to najsłynniejsza gwiazda nieba północnej półkuli. Chociaż każdy z nas widział ją w swoim życiu wiele razy, to jednak niewielu z nas zdawało sobie sprawę, że do tej pory nie wiedzieliśmy o niej za dużo.

Gwiazdę Polarną, która zawsze świeci na niebie północnym, na kartach historycznych ksiąg opisywano już 2 tysiące lat temu, jednak do tej pory nie było w pełni wiadomo, jak daleko od nas się znajduje, ani czym tak naprawdę jest. Teraz się to zmieniło.

Astronomowie z Villanova University przeprowadzili jej obserwacje za pomocą Kosmicznego Obserwatorium Gaia. Okazuje się, że jest ona oddalona od nas o 447 lat świetnych (+/- 1,6 roku świetlnego). Co ciekawe, Gwiazda Polarna to nie jedna gwiazda, lecz układ potrójny, który składa się z pulsującego nadolbrzyma Polaris Aa i dwóch mniejszych gwiazd, Polaris Ab i Polaris B. Jest najbliższą nam klasyczną cefeidą. Ma 7 razy większą masę i 100 razy większą średnicę od Słońca oraz liczy sobie 60 milionów lat.

Reklama

Czym są cefeidy? To gwiazdy zmienne pulsujące, olbrzymy. To gwiazd wyjątkowo jasne, tysiąc lub nawet dziesięć tysięcy razy jaśniejsze od Słońca. Regularnie zmieniają jasność wskutek pulsacji. Te obiekty niezwykle fascynują astronomów. Teraz i Wy będziecie mieli świadomość, że patrząc na Gwiazdę Polarną, tak naprawdę widzicie trzy obiekty, które nie są zwykłymi gwiazdami.

Poznanie tajemnic Gwiazdy Polarnej jako cefeidy, pozwoli nam lepiej określić odległości do odkrywanych galaktyk oraz dokładniej zmierzyć tempo rozszerzania się Wszechświata. Może teraz wydać się to niepotrzebne, ale w przyszłości, gdy staniemy się cywilizacją kosmiczną, Gwiazda Polarna może pomóc nam w nawigacji w drodze na inne światy.

Źródło: GeekWeek.pl/Villanova University / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy