Astronomia
Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał spektakularny obraz komety NEOWISE

NEOWISE (C/2020 F3) to najbardziej zjawiskowa kometa widziana na polskim niebie od 1997 roku, czyli od przelotu komety Hale’a-Boppa, i jedna z najbardziej wyjątkowych na świecie od wielu lat.

Naukowcy z NASA postanowili wykorzystać Kosmiczny Teleskop Hubble'a do sfotografowania tego pięknego obiektu w najbardziej ciekawym momencie, a mianowicie wówczas, gdy warkocz będzie obrócony dokładnie w przeciwną stronę naszej planety.

Na opublikowanym obrazie możemy zobaczyć zatem komę, czy pyłowo-gazową otoczkę powstającą wokół jądra na skutek wydobywających się z niego substancji. Dla nas to kolejny piękny obraz tego fascynującego obiektu, ale dla astronomów ma on niezwykle cenną wartość naukową. Można bowiem z niego pozyskać informacje o strukturze jądra obiektu i składzie emitowanego pyłu i gazu.

Hubble ma o wiele lepszą rozdzielczość niż jakikolwiek inny teleskop. Ta rozdzielczość jest kluczowa w kwestii dostrzeżenia szczegółów otoczenia jądra. Pozwala nam zobaczyć zmiany w pyle zaraz po jego uwolnieniu z jądra, z powodu oddziaływania ciepła słonecznego. Obserwujemy zatem pył, który nosi ślady pierwotnych właściwości komety” - powiedział główny badacz Qicheng Zhang z Caltech w Pasadenie w Kalifornii.

Kometa NEOWISE (C/2020 F3) znalazła się na swojej drodze najbliżej Słońca dokładnie 3 lipca. Minęła naszą dzienną gwiazdę w odległości zaledwie 27 milionów kilometrów. Warto tutaj podkreślić, że inne komety po tak bliskim przelocie w większości przypadków rozpadają się. Tymczasem astronomowie nie zauważyli żadnych zmian w jądrze NEOWISE.

Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć tej komety na własne oczy na niebie, to możecie to uczynić teraz na tych pięknych obrazach. Astronomowie wyliczyli, że NEOWISE (C/2020 F3) powróci do Układu Słoneczne za ok. 7 tysięcy lat. W tym czasie na pewno ludzkość będzie mogła zobaczyć jeszcze bardziej spektakularne komety. Mimo wszystko, takie wydarzenia nie tylko rozgrywają się dość rzadko, ale jeszcze pozostają w pamięci na długo, zwłaszcza, że obiekty te uznawane są za zwiastun nadejścia niespokojnych czasów.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA