Astronomia
Zobacz, jak działają od środka rakiety i spalają paliwo w locie na orbitę [FILM]

Na kanale Hazegrayart na serwisie YouTube, entuzjasta przemysłu kosmicznego opublikował rewelacyjną animację, która w obrazowy sposób pokazuje, jak spalają paliwo różne rakiety w trakcie lotu na orbitę.

Jest to dość prosta animacja, ale możemy z niej dowiedzieć się wielu bardzo interesujących rzeczy, a przede wszystkim, zrozumieć istotę funkcjonowania tych pojazdów, dzięki którym kiedyś mogliśmy, aktualnie możemy i jeszcze długo będziemy eksplorować przestrzeń kosmiczną.

Na świecie mamy wiele różnych rodzajów rakiet zbudowanych przez prywatne firmy, armię czy agencje kosmiczne. Wszystkie łączy jeden element, poruszają się dzięki paliwu. Zobaczcie, gdzie znajdują się w stopniach rakiet (Saturn V, Space Shuttle, Falcon Heavy i SLS) zbiorniki i jak spalane jest paliwo od chwili startu do wyjścia w przestrzeń kosmiczną.

Warto tutaj dodać, że znajdująca się w środku po prawej rakieta Falcon Heavy od SpaceX, jest obecnie najpotężniejszą wykorzystywaną na świecie. W przyszłym roku zdetronizuje ją jeszcze większe pojazdy, a mianowicie system Starship i SuperHeavy od SpaceX oraz Space Launch System od NASA. Obie rakiety pozwolą ludzkość powrócić na Księżyc i odbyć pierwszy lot na Marsa.

Źródło: GeekWeek.pl/Hazegrayart/YouTube / Fot. Hazegrayart