Astronomia
Zobacz niesamowity test boostera rakiety, dzięki której powrócimy na Księżyc [FILM]

NASA coraz bardziej przygotowuje się do pierwszego w XXI wieku załogowego lotu na Srebrny Glob. Agencja buduje jedną z najpotężniejszych w historii ludzkości rakiet o nazwie Space Launch System. Oto efekty.

Wczoraj (02.09) miał miejsce kolejny test dopalacza rakiety Space Launch System. Odbył się on w ośrodku koncernu Northrop Grumman w Promontory w stanie Utah. Trzeba przyznać, że test przebiegł wyjątkowo spektakularnie, co możecie zobaczyć na poniższym nagraniu filmowym. Booster działał na pełnej mocy w czasie, w którym będzie również funkcjonował podczas lotu rakiety SLS w kosmos.

Inżynierowie informują, że napęd działał dokładnie przez 122 sekundy. W trakcie eksperymentu udało się osiągnąć aż 3,6 miliona funtów ciągu. NASA chce sprawdzić, czy wszystkie parametry techniczne napędu pokrywają się z wcześniejszymi założeniami. Dane zostaną teraz przeanalizowane, a następnie odbędą się kolejne testy.

NASA planuje dziewiczy lot rakiety Space Launch System jesienią przyszłego roku. Władze agencji są pewne, że uda się uzyskać jej pełną zdolność operacyjną przed planowanym na 2024 rokiem lądowaniem na Księżycu. Budowa tej jednej z najpotężniejszych rakiet w historii ludzkości pochłonie blisko 10 miliardów dolarów. Nowy system transportu międzyplanetarnego pozwoli nie tylko powrócić nam na Srebrny Glob, ale również odbyć pierwszą podróż na Marsa i wysłać misje na inne planety i ich księżyce.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA