Militaria
Aerostat z potężnym radarem będzie strzegł w Polsce granic Unii Europejskiej

NATO zdecydowało, że nad województwem podkarpackim zawiśnie aerostat, który ma strzec granic Polski i Unii Europejskiej. Pojazd będzie dostarczał cennych danych na temat ruchu wojsk wrogich krajów.

Wzmocnienie ochrony wschodnich granic Polski to najważniejsza kwestia rozwoju Polskich Sił Zbrojnych. Aerostat zawiśnie ok. 4000 metrów ponad gminą Ulanów w województwie podkarpackim, na terenie posterunku 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego.

Statek powietrzny będzie obserwował obszar o promieniu setek kilometrów i dostarczał informacji na temat nisko przemieszczających się dronów lub samolotów, które mogą wlecieć w polską strefę powietrzną. System będzie również zdolny do identyfikowania wszystkich pojazdów latających, również małych prywatnych dronów.

Aerostaty nie posiadają własnego napędu. Są to statki powietrzne napełnione gazem lżejszym od powietrza, dzięki temu mogą unosić się nad ziemią i wykonywać najróżniejsze zadania. Tego typu pojazdy są coraz częściej wykorzystywane przez armie świata ze względu na ich potężne możliwości i małe koszta eksploatacji.

Izraelskie aerostaty są w stanie wykryć za pomocą radaru AESA samolot myśliwski z dystansu ok. 250 kilometrów i mogą śledzić do 500 celów jednocześnie. Oprócz typowego zastosowania w armii, aerostaty są też testowane przez największe koncerny technologiczne, jako środki do dostarczania internetu na tereny pozbawione internetowej infrastruktury naziemnej.

Źródło: GeekWeek.pl/NATO / Fot. John Andrew Hamilton/army.mil