Astronomia
Chiny budują dużą platformę startową na morzu dla rakiet z misjami kosmicznymi

Państwo Środka rok temu jako trzecie na świecie dokonało startu rakiety nośnej z platformy morskiej. Teraz, gdy kraj już opanował pomyślne starty z morza, zamierza zbudować wielki morski port kosmiczny.

Historyczny moment nastąpił 5 czerwca 2019 roku. Rakieta Długi Marsz 11 wystartowała z platformy pływającej po wodach Morza Żółtego niedaleko wybrzeża prowincji Szantung. Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA) poinformowała, że misja przebiegła pomyślnie, a w trakcie niej na ziemskiej orbicie umieszczono siedem satelitów.

Trzeba tutaj podkreślić, że był to również pierwszy start takiety Długi Marsz 11 z morza. Wcześniej rakieta ta odbyła 6 misji, jednak przeprowadzono je bezpośrednio z lądu. Chiny swoim wyczynem zapisały się w historii przemysłu kosmicznego i znalazły się w elitarnym gronie krajów, które również dysponują takimi technologiami, a są nimi USA i Rosja.

Przedstawiciele Chińskiej Agencji Kosmicznej poinformowali, że zamierzają zbudować specjalne platformy startowe dla nowych misji. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę Eastern Aerospace Port i powstanie u wybrzeży miasta Haiyang. Chiny chcą też przeprowadzać w najbliższej przyszłości częściej i więcej takich startów, ponieważ są one nie tylko opłacalne ekonomicznie, ale również bardziej bezpieczne dla mieszkańców. Wiele razy zdarzało się bowiem, że szczątki rakiet spadały na gęsto zaludnione tereny i doprowadzały do lokalnych katastrof ekologicznych.

Chiny jasno pokazują swoim wrogom, że powoli ale skutecznie rozwijają swoje technologie, które pozwolą im stać się potężniejszymi już nie tylko na lądzie i w powietrzu, ale również pod wodą i na niej. Mowa tutaj zarówno o nowych morskich platformach startowych, jak i budowie kolejnych potężnych lotniskowców.

Plany budowy morskiej platformy startowej dla rakiet ma też SpaceX. Firma Elona Muska chce przeprowadzać regularne loty swojej najpotężniejszej rakiety Starship i SuperHeavy z dala od miast, a to ze względu na ogłuszający hałas, który może zagrozić zdrowiu ludzi, i falę uderzeniową, która może doprowadzić do uszkodzeń budynków.

Źródło: GeekWeek.pl/South China Morning Post / Fot. SCMP/CNSA