Technologia
Oto podwodne centra danych Microsoftu. To przyszłość ekologicznego internetu [FILM]

Korporacje poszukują innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą im stać się bardziej ekologicznymi i zadbać o środowisko naturalne. Funkcjonowanie internetu pochłania niebotyczne ilości energii, która wiąże się z emisją CO2.

Microsoft od kilku lat eksperymentuje z podwodnymi centrami danych w ramach projektu Natick. Okazuje się, że pomysł giganta to strzał w dziesiątkę. Ostatnie testy przeprowadzono w wodach Morza Północnego, u wybrzeży szkockich Orkadów. Powstała tam największa na świecie podwodna chmura. Przypomina ona łódź podwodną, jej konstrukcja ma 12 metrów długości i mieści w sobie aż 864 serwery.

Urządzenie jest samowystarczalne i może funkcjonować przez 5 lat. To jedna z wielu farm, które powstaną w najbliższych latach na całym świecie. Microsoft chce w ten sposób w bardzo tani i efektywny sposób chłodzić urządzenia elektroniczne. Nie bez znaczenia ma tutaj również kwestia ekologii. Firma ograniczy w ten sposób emisję dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejszy swój udział w globalnym ociepleniu.

Inżynierowie giganta z Redmond potwierdzili zatem hipotezę, że dno morskie jest lepsze dla farm serwerów niż środowiska na powierzchni, gdzie sprzęt może zostać uszkodzony przez korozję spowodowaną tlenem i wilgocią, ciągłe zmiany temperatury i ruchy fizyczne podczas konserwacji. Umieszczenie centrów danych pod wodą może również umożliwić rozmieszczenie ich bliżej klientów i oczywiście znacznie ułatwia chłodzenie całego systemu.

Jedno takie podwodne centrum danych może pomieścić 27 petabajtów danych i jest zasilane energią odnawialną pochodzącą z elektrowni pływowych, które generują energię z ruchów morza. Centrum może być też napędzane farmami wiatrowymi, które coraz liczniej powstaną w pobliżu wybrzeży lub na szerokich wodach Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego.

Serwery są połączone ze sobą i globalną siecią. Chociaż w przeszłości zarówno Microsoft, jak i inne firmy na co dzień prężnie działające w świecie internetu, tworzyły podobne projekty, to jednak ten jest nie tylko największym na świecie, ale i w całej historii ludzkości. Microsoft chwali się, że opracował technologię, za pomocą której wzniesie na nowy, o wiele wyższy poziom swoją ekologiczną działalność związaną z troską o Matkę Naturę.

Źródło: GeekWeek.pl/Microsoft/Project Natick/ Fot. Project Natick