Motoryzacja
Elon Musk zapowiada małą elektryczną Teslę w cenie poniżej 100 tysięcy złotych

Wydarzenie Battery Day nie zachwyciło fanów Tesli i jej inwestorów, bo akcje firmy mocno potaniały, ale dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy w kwestii planów na przyszłość elektrycznej i autonomicznej motoryzacji.

Kiedyś Musk powiedział, że zbuduje w pełni elektryczny pojazd, który będzie w zasięgu każdego Amerykanina. Teraz dowiadujemy się, że może on ujrzeć światło dzienne w ciągu najbliższych 3 lat. Ma to być pojazd typu hatchback i oferować całkiem przyzwoite parametry. Niestety, miliarder nie zdradził żadnych szczegółów na jego temat, oprócz zasięgu, który może wynosić w okolicach 300 kilometrów i jego ceny. Ta ma nie przekraczać 25 tysięcy dolarów, czyli ok. 95 tysięcy złotych.

Chodzi tutaj o pojazd miejski, który ma być przeznaczony w szczególności na rynek chiński. Jego cena ma być bardzo przystępna ze względu na nowe technologie akumulatorowe, które mają w ciągu 3 lat pozwolić zwiększyć ich pojemność, bez zwiększania masy i ceny.

Obecnie w najpotężniejszej wersji Modelu S instalowane są ogniwa o pojemności 100 KWh, które ważą ok. 700 kilogramów. Za 3 lata mają one ważyć zaledwie 250 kilogramów przy takiej samej pojemności. Koszt produkcji ogniw o pojemności 1 KWh ma spaść poniżej psychologicznej granicy 100 dolarów.

Z Battery Day możemy dowiedzieć się również, że w Tesli trwają intensywne prace nad produkcją nowych ogniw akumulatorowych 4680. Miliarder nie jest zadowolony z powolnego rozwoju akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Uważa on, że jesteśmy w tej materii zacofani o co najmniej 5 lat. Dlatego też ceny pojazdów elektrycznych są tak wysokie i nie mogą się one obecnie tak spopularyzować, jak większość by sobie tego życzyła.

Jeśli chodzi o nowy hatchback Tesli, który ma pojawić się na drogach za 3 lata, to Musk podkreślił, że będzie to najbardziej zaawansowany autonomicznie pojazd na świecie, który pozwoli swoim użytkownikom podróżować po miastach i całych krajach w niezwykle bezpieczny i komfortowy sposób. Miliarder jest pewien, że jego elektryczne i w pełni autonomiczne pojazdy podbiją miasta i usprawnią po nich podróżowanie.

Źródło: GeekWeek.pl/Tesla / Fot. Tesla