Astronomia
W tym roku będziemy mieli bardzo wyjątkową pełnię Księżyca w Halloween

Ostatni dzień października tego roku przyniesie nam wyjątkowe wydarzenie, a mianowicie tzw. niebieski Księżyc, który na dodatek będzie widoczny z każdego miejsca świata, co zdarza się nadzwyczaj rzadko.

Już sam niebieski Księżyc, czyli druga pełnia Księżyca w ciągu tego samego miesiąca kalendarzowego, jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, bo występuje średnio raz na 2,5 roku - wystarczy tylko wspomnieć, że w języku angielskim funkcjonuje nawet powiedzenie „once in a blue moon”, które oznacza właśnie coś bardzo rzadkiego. A że w tym roku wszystko musi być niewiarygodne, więc ta niebieska pełnia wypada w Halloween, a taki zbieg okoliczności zdarza się średnio raz na 19 lat. Mało? Proszę bardzo, w tym roku po raz pierwszy od II wojny światowej to zjawisko będzie widoczne ze wszystkich regionów naszej planety, a nie tylko części z nich. 

- Kiedy uczyłem, moi uczniowie szkoły średniej byli przekonani, że pełnia Księżyca występuje w każde Halloween - tłumaczy Jeffrey Hunt, nauczyciel astronomii i były dyrektor planetarium. I choć taki właśnie obraz promuje nam kultura popularna, choćby przez filmy, to jest nieco inaczej. Dla przykładu ostatnia pełnia Księżyca wypadająca w Halloween i widoczna dla całego świata miała miejsce w 1944 roku! Co prawda nieco później, bo w 1955 roku, mieliśmy halloweenową pełnię widoczną dla dużej części świata, ale bez zachodniej Ameryki Północnej i zachodniego Pacyfiku.

Tym razem będzie inaczej i my również będziemy się nim cieszyć, więc warto oderwać się na chwilę od oglądania horrorów i zajadania się cukierkami, żeby zobaczyć tę pełnię na własne oczy. Warto jednak pamiętać, że chociaż zjawisko nazywamy niebieską pełnią, to w odróżnieniu od innych podobnych zjawisk, np. krwawego Księżyca, nie przynosi ono zmiany koloru Księżyca na niebieski - co ciekawe, na skutek odpowiednich warunków atmosferycznych można czasem zauważyć niebieską poświatę, ale lepiej na to nie liczyć. I pamiętajcie, jeśli przegapicie halloweenową pełnię w tym roku, to najbliższa dopiero w 2039 roku!

Źródło: GeekWeek.pl/NASA