Astronomia
W kosmos leci najnowocześniejsza i najbardziej ekologiczna toaleta w historii ludzkości

NASA przygotowuje się do powrotu na Księżyc i pierwszego lotu na Marsa. Będą to wydarzenia, które zapiszą się na kartach historii ludzkości. Zanim to jednak nastąpi, naukowcy muszą zająć się przyziemnymi kwestiami.

Chodzi o sprawy fizjologiczne astronautów. Nie są oni robotami, więc regularnie będą musieli w tych ekstremalnie niegościnnych miejscach korzystać z toalety. Naukowcy zatem zaprojektowali i zbudowali najbardziej zaawansowaną w historii i jednocześnie ekologiczną toaletę.

Mówimy tutaj o sedesie wartym 23 miliony dolarów. Nowa ubikacja zostanie zainstalowana w pobliżu obecnej, czyli w module połączeniowym Node 3. Na dniach zostanie ona przetransportowana na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez statek towarowy Cygnus, gdzie będzie na co dzień używana przez załogę. Być może astronauci nagrają filmiki, na których pokażą nam, jak wygląda w akcji.

Nowa kosmiczna toaleta działa zupełnie inaczej, niż nasze domowe. Jako że w przestrzeni kosmicznej nie ma grawitacji, produkty przemiany materii są przepychane do dwóch zbiorników za pośrednictwem sprężonego powietrza. W urządzeniu zainstalowano tytanowy separator wydrukowanye w 3D i dwa wentylatory. Jeden zbiornik przeznaczony jest na kał, a drugi na mocz.

Separacja ekskrementów jest kluczowym elementem dbałości o ekologię. Inżynierowie tłumaczą, że mocz będzie przetwarzany na wodę pitną, a kał znajdzie zastosowanie jako nawóz dla kosmicznych ogródków. Toaleta jest o 65 procent mniejsza i o 40 procent lżejsza niż toaleta obecnie używana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Prace nad Universal Waste Management System (UWMS), bo tak nazwano nową toaletę, trwały okrągłe sześć lat. Naukowcy wykorzystali tutaj doświadczenie zdobyte przy okazji udoskonaleń wcześniejszych urządzeń, które również były testowane przez astronautów w kosmosie. NASA informuje, że toaleta już za 4 lata zostanie wysłana na Księżyc wraz z misją Artemis i będzie służyła astronautom podczas eksploracji powierzchni.

Niedawno NASA ogłosiła konkurs na budowę kosmicznej toalety, który skierowany jest do zdolnych inżynierów nie związanych z agencją (zobacz tutaj). Naukowcy chcą wspólnymi siłami opracować jeszcze bardziej zaawansowane urządzenia, które jak najbardziej to możliwe wykorzystają ekskrementy np. jako cenny surowiec przy budowie pierwszych habitatów.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA