Podróże
Takie podniebne taksówki od Lilium będą woziły pasażerów po Florydzie [FILM]

Ostatnimi czasy nastała prawdziwa moda na pomysły przeniesienia transportu z ziemi w przestworza, i nie chodzi tutaj o samoloty, tylko hybrydy samochodów i statków powietrznych. Jeden z takich wynalazków już lata.

Wiosną 2017 roku niemiecka firma Lilium zaprezentowała niesamowite możliwości budowanego przez siebie w pełni autonomicznego i elektrycznego statku powietrznego pionowego startu i lądowania (VTOL), który wyposażony jest w skrzydła jak prawdziwy odrzutowiec i porusza się dzięki kilkudziesięciu silnikom.

Wyróżnia go spośród konkurencji rozwijana ogromna prędkość dochodząca do 300 km/h oraz zasięg na poziomie 300 kilometrów. Niemiecki startup wierzy, że przyszłość należy do takich wynalazków jak ich Lilium. Na powyższym filmie możecie zobaczyć, jak wyglądał jego kolejny test powietrzny.

Tym razem elektryczna latająca taksówka po pionowym starcie płynnie zmienia kierunek lotu na poziomy. Firma chwali się tym osiągnięciem, bo jak zapewnia jest to jedno z największych wyzwań podobnych projektów i nie wszystkim udaje się je pokonać

Ten niezwykły projekt na pewno nie wyląduje w koszu. Dlaczego? Wsparli go bowiem szefowie Twittera i Skype, a dzięki sponsorom, firma ma teraz do dyspozycji setki milionów dolarów na spełnienie tej wizji. Nie bez znaczenia jest tutaj też potężne wsparcie doświadczonych inżynierów z Europejskiej Agencji Kosmicznej i Niemieckiej Agencji Kosmicznej.

Co ciekawe, firma zbudowała już jedną fabrykę. Mówimy o obiekcie o powierzchni 3000 metrów kwadratowych ulokowanym w Monachium, do którego niebawem dołączy kolejny, jeszcze większy. Powstanie on w Orlando na Florydzie. Lilium chce zbudować w Niemczech i USA całą sieć portów dla takich podniebnych taksówek. Będą one transportowały klientów pomiędzy największymi metropoliami w piorunującym tempie.

Fabryki w Europie i Stanach Zjednoczonych będą w stanie produkować setki latających taksówek rocznie, aby zapewnić ich wystarczającą ilość na start usługi już w 2025 roku. Według planów, już w przyszłym roku pierwsze taksówki pasażerskie od Niemców mogą zostać oddane do użytku i w ramach testów odbywać loty nad miastami.

Z kolei w 2025 roku ma być dostępna dla klientów funkcja ich zamawiania w wybranych metropoliach. Lilium planuje podbić rynek amerykański. Taksówki mają transportować pasażerów biznesowych z nowojorskiego lotniska JFK na dolny Manhattan w zaledwie 5 minut (obecnie jest 50 minut).

Źródło: GeekWeek.pl/Lilium / Fot. Lilium