Astronomia
Kto najbardziej śmieci w kosmosie? Analitycy przedstawili ranking krajów

Rozwój przemysłu kosmicznego postępuje tak szybko, że w błyskawicznym tempie ziemska orbita zmienia się w jedno wielkie wysypisko śmieci, które może zagrozić przyszłym misjom kosmicznym.

Ludzkość przemieniła już Ziemię w wielkie wysypisko śmieci, a teraz próbuje to uczynić również z orbitą. Kolejnym krokiem będzie pewnie Księżyc i Mars. Możemy jednak ograniczyć swoją dewastację przestrzeni kosmicznej, tworząc projekty jej oczyszczenia. Wiele firm już z powodzeniem testuje swoje technologie, ale ogarnięcie tak dużej ilości śmieci nie będzie prostym zadaniem.

Każdego roku na orbicie pojawiają się setki nowych urządzeń. Eksperci szacują, że tylko w tej dekadzie wyniesionych w kosmos może zostać nawet 100 tysięcy satelitów. A co stanie się z tymi, które uległy awarii i są bezużyteczne? Takie obiekty zombie stanowią ogromne zagrożenie dla przyszłych misji kosmicznych. NASA obawia się, że jeśli nic z tym nie zrobimy, w końcu dojdzie do potwornej w skutkach katastrofy.

Niektóre z satelitów niebawem będą mogły zostać przywrócone do życia za sprawą kilku projektów ratowania urządzeń kosmicznych, które prowadzi Pentagon, NASA, ESA i JAXA. Niestety, większość starszych urządzeń jest poza nadzorem, zatem coraz częściej będą ogłaszane alarmy związane z możliwością zderzeń takich obiektów z nowymi.

RS Components zaprezentowało infografiki, z których możemy dowiedzieć się, jakie kraje w największym stopniu zaśmiecają ziemską orbitę swoimi urządzeniami. Prym w tej materii wiedzie Rosja, która przyczyniła się do powstania aż 14 403 kosmicznych śmieci. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone z równie ogromną liczbą 8 734 śmieci, a na trzecim miejscu uplasowały się Chiny, które będą mocno goniły stawkę, obecnie mając na swoim koncie 4 688 śmieci.

Eksperci wyliczają, że na orbicie znajduje się już 30 tysięcy różnych kosmicznych śmieci, w skład których wchodzą elementy rakiet, satelitów i pojazdów kosmicznych. Prognozy wskazują, że na pierwsze miejsce tego niechlubnego rankingu w ciągu 2 lat wysuną się Chiny. W swoim planach mają one wyniesienie na orbitę dziesiątek tysięcy satelitów, a także budowę dużej stacji kosmicznej i loty na Księżyc. Miejmy nadzieje, że Państwo Środka opracuje technologie, które pozwolą utylizować bezużyteczne obiekty.

Źródło: GeekWeek.pl/RS Components / Fot. Pexels/NASA