Astronomia
Powierzchnia ciemnej strony Europy, księżyca Jowisza, świeci jak latarnia

Ten glob jest jednym z najlepiej zapowiadających się w Układzie Słonecznym pod względem możliwości panowania tam dogodnych warunków do istnienia biologicznego życia, jakie znamy z naszej planety.

Europa wciąż skrywa wiele tajemnic przed astronomami. Najnowsze badania są kolejnym dowodem na to, że jeśli istnieje tam życie, to musi ono występować tylko i wyłącznie pod powierzchnią. To tam znajdują się zbiorniki słonej wody, które są chronione powierzchnią lodową przed zabójczym promieniowaniem jonizującym.

Nowe badania naukowe przeprowadzone za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a wskazują, że po ciemnej stronie księżyca, do której nie docierają promienie słoneczne, pojawia się poświata. Jest ona zasługą silnego promieniowania, generowanego przez macierzystą planetę, a mianowicie Jowisza.

Astronomowie przeprowadzili eksperymenty w laboratoriach, za pomocą których chcieli odtworzyć warunki panujące na powierzchni Europy. Okazało się, że rzeczywiście lód może odbijać promieniowanie i generować poświatę w zaciemnionych miejscach.

Niestety, poświaty tej nie można zobaczyć z Ziemi, ponieważ występuje ona tylko i wyłącznie po ciemnej stronie Europy. Ta widoczna z naszej planety jest rozświetlona promieniami słonecznymi, które eliminują ten efekt. Astronomowie nie mogą już doczekać się misji na ten tajemniczy glob.

Rozpocznie się ona już w 2023 roku. W kierunku lodowych księżyców Jowisza wyruszy wówczas nadzorowana przez Amerykańską Agencję Kosmiczną misja Europa Clipper. Pozwoli nam ona dowiedzieć się dużo więcej o otoczeniu największej planety Układu Słonecznego i być może w końcu zdobyć cenne dane na temat możliwości istnienia tam biologicznych form życia.

Niedawno pojawiły się też dane, które wskazują, że życie na tym skutym lodem obiekcie może funkcjonować już zaledwie 1 centymetr pod powierzchnią. Takie informacje dostarczyły nowe analizy starych danych uzyskanych przez sondę Galileo i Voyager 1. Astronomowie na ich podstawie przygotowali modele 3D, które obrazują stopień penetracji promieniowania w głąb powierzchni Europy.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA