Czy można będzie sfałszować lądowanie Amerykanów na Księżycu w 2024 roku? [FILM]

Wielu entuzjastów teorii spiskowych uważa, że ludzkość nigdy nie była na naturalnym satelicie naszej planety i nie dysponuje technologią, która by to umożliwiała. Czy filmy z Księżyca zostały sfałszowane?

NASA dysponuje setkami zdjęć i nagrań z misji Apollo na Srebrny Glob, które w swoim życiu na pewno widzieliście wielokrotnie. Są tacy, co uważają, że wszystkie filmy i zdjęcia zostały przygotowane w studiach w Hollywood. Firma Nvidia jakiś czas temu opublikowała materiał filmowy z okazji obchodzonej w ubiegłym roku 50. rocznicy misji Apollo 11.
Materiał filmowy to tak naprawdę sfałszowane nagranie lądowania Orła i pierwsze kroki astronautów na Księżycu. Celem inżynierów Nvidii było pokazanie najnowocześniejszych technik CGI i renderowania ich za pomocą technologii RTX. Efekt zapiera dech w piersi, ale nie trzeba być specjalistą, by dostrzec, że to jedynie wizualizacja, a nie prawdziwe nagranie.

Reklama

Specjaliści zaznaczają, że mamy tutaj do czynienia z najbardziej zaawansowaną animacją tego typu, jaka tylko powstała w historii. Co ciekawe, nie kryją, że początkowo bali się ją udostępniać, gdyż sfałszowany film mógłby zostać rozpowszechniony jako prawdziwy i wywołać niepotrzebne zamieszanie. Jeśli filmy z misji Apollo powstały w Hollywood, a nie na Księżycu, to wówczas specjaliści mieli bardzo ułatwione zadanie.

Teraz próba fałszowania rzeczywistości lądowania na Księżycu w 2024 roku, w ramach misji Atremis, musi odbyć się z pomocą technik komputerowych. Jednak patrząc na wciąż dość niedokładne animacje/wizualizacje, szczególnie w kwestiach oświetlenia, możemy spokojnie założyć, że minie jeszcze wiele lat, zanim technologie CGI, wspierane sztuczną inteligencją, pozwolą generować tak realistyczną grafikę, że ciężko będzie nam rozróżnić fikcję od rzeczywistości i oszukać nas, że mamy do czynienia z prawdziwym nagraniem.

Możemy zatem spać spokojnie. Entuzjaści teorii spiskowych będą musieli wymyśleć o wiele bardziej przekonującą opowieść, niż w przypadku programu Apollo, która będzie tłumaczyła, że lot Amerykanów na Księżyc z powierzchni płaskiej Ziemi w ogóle się nie odbył. W tym przypadku technologia DeepFake na niewiele się zda.

Źródło: GeekWeek.pl/Nvidia/NASA / Fot. Nvidia

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy