Technologia
10 milionów stacji bazowych 5G w Chinach, które połączą ponad 1,5 miliarda ludzi

Państwo Środka w ekspresowym tempie buduje narodową sieć stacji technologii 5G. Rząd stawia na sieć superszybkiej komunikacji, ponieważ zapewni ona równie superszybki rozwój kraju. To już się dzieje.

Obecnie w Chinach znajduje się już 700 tysięcy stacji bazowych sieci 5G, które łączą 180 milionów ludzi. W każdym miesiącu powstaje przynajmniej 100 tysięcy nowych stacji bazowych, ale rząd zapowiada, że w przyszłym roku prace gwałtownie przyspieszą.

Eksperci z rynku telekomunikacyjnego informują, że w Chinach musi powstać 10 milionów stacji bazowych 5G, by mogły one obsłużyć każdego dnia wszystkich mieszkańców kraju. Mówimy tutaj o ogromnej liczbie 1,5 miliarda ludzi. Chiny są w tej chwili globalnym pionierem w rozwoju tej technologii. Wyprzedzili nawet Koreę Południową, w która jako pierwsza uruchomiła ją w ubiegłym roku.

Budowa krajowej sieci 5G dla całej populacji Chin ma pochłonąć 1 bilion złotych. To ogromne pieniądze, ale patrząc na to przez pryzmat rozwoju kraju, możemy śmiało rzec, że to żaden wydatek. 5G bowiem to przyszłość rozwoju ludzkości. Eksperci uważają, że kraje, które nie będą inwestowały w sieć 5G, nie będą liczyły się na świecie.

Państwo Środka nie poprzestaje tylko na sieci 5G. Na orbicie właśnie znalazł się pierwszy satelita, który przetestuje technologię 6G. Według założeń, ma być ona nawet 100 razy szybsza od 5G. Pierwsza jej komercyjna wersja ma pojawić się w 2028 roku. Możemy zakładać, że pierwsi będą mogli z niej skorzystać mieszkańcy Chin.

Źródło: GeekWeek.pl/CGTN / Fot. Pexels