Medycyna
Chcesz szybko wytrzeźwieć? Może pomóc… hiperwentylacja, dzięki takiemu urządzeniu

Naukowcy przedstawili właśnie nowy fascynujący dowód koncepcji, w którym demonstrują, że hiperwentylacja może być świetną metodą szybkiego pozbywania się alkoholu z krwi - na dodatek łatwą i tanią.

Za oczyszczanie naszego organizmu z alkoholu odpowiada normalnie wątroba, ale ma ona oczywiście swoje ograniczenia, bo wielkość i możliwości organu nie zmieniają się przecież w zależności od tego, ile alkoholu spożyliśmy. Oznacza to, że jeśli wypijemy za dużo procentów w zbyt krótkim czasie, błyskawicznie osiągniemy stan upojenia alkoholowego… nie zawsze celowo. Dlatego też kanadyjski naukowiec Joseph Fisher postanowił pochylić się nad możliwym rozwiązaniem, ale jego uwaga skupiła się nie na wątrobie, ale… płucach, bo jego zdaniem to właśnie dzięki nim możliwe jest znaczne przyspieszenie procesu oczyszczania organizmu z alkoholu.

Od ponad wieku wiemy już, że etanol i inne lotne związki są obecne w wydychanym powietrzu, więc Fisher hipotetyzował, że hiperwntylacja może być sposobem na przyspieszenie tempa, w jakim ciało radzi sobie z usuwaniem toksyn takich jak alkohol. Tyle że jak sam zauważył, nie można się po prostu hiperwentylować, bo skończy się mroczkami przed oczami, zawrotami głowy, szumem w uszach, ogólnym osłabieniem i w końcu omdleniem: - Nie możesz się po prostu hiperwentylować, ponieważ po minucie czy dwóch po prostu zemdlejesz - tłumaczy autor badań, który jest na co dzień anestezjologiem w Toronto General Hospital Research Institute. 

Dzieje się tak dlatego, że przyspieszone oddychanie eliminuje dwutlenek węgla z naszej krwi szybciej niż organizm jest w stanie uzupełnić - to stan zwany hipokapnią. W związku z tym zespół opracował proste urządzenie, dzięki któremu hiperwentylacja jest bezpieczna i jednocześnie trzykrotnie przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. ClearMate, bo tak się nazywa, dostarcza użytkownikowi w trakcie oddychania połączenia dwutlenku węgla i tlenu, eliminując tym samym negatywne skutki przyspieszonego oddychania. - To bardzo proste urządzenie, które można zrobić wszędzie na świecie - żadnej elektroniki, żadnych komputerów czy filtrów. To aż niemożliwe, że nie spróbowaliśmy tego dekady temu - dodaje Fisher. 

Co prawda jak na razie skuteczności projektu dowodzą tylko testy na 5 ochotnikach, z których każdy był poddawany eksperymentom przed 2 dni. W czasie jednego sprawdzano tempo eliminacji alkoholu przez normalne oddychanie, a drugiego przez używanie ClearMate przez okres do 3 godzin. Każdy ochotnik spożywał drinki z wódką, żeby poziom alkoholu we krwi osiągnął 0,1% - szybko okazało się, że urządzenie jest skuteczne i ponad trzykrotnie przyspiesza oczyszczanie organizmu ze zbędnych procentów. Pytanie tylko, czy osoby kompletnie pijane będą w stanie odpowiednio oddychać przez te 3 godziny - odpowiedź na to pytanie mogą przynieść tylko kolejne testy, więc czekamy na wyniki.

Źródło: GeekWeek.pl/University Health Networks