Militaria
Autonomiczna łódź patrolowa płynie po Atlantyku na pokładzie z broną maszynową [FILM]

Pentagon stawia na autonomiczne pojazdy morskie, lądowe i powietrzne, które bez udziału ludzi będą wykonywały niebezpieczne zadania. A to wszystko z myślą o zdrowiu i życiu żołnierzy.

Niedawno armia Stanów Zjednoczonych zapowiedziała, że zamierza czerpać całymi garściami z najnowocześniejszych technologii autonomicznych. Jednym z realizowanych obecnie projektów automatyzacji armii jest budowa autonomicznych łodzi patrolowych, które będą wyposażone w broń i bez pomocy ludzi będą mogły patrolować akweny wodne należące go USA.

Pentagon właśnie pochwalił się swoim najnowszym osiągnięciem, jakim jest łódź testowana w ramach projektu (USV). Pojazd przepłynął aż 8700 kilometrów z zachodniego wybrzeża kraju na wschodnie przez Kanał Panamski. Mówimy tutaj o łodzi, która wykonała to zadanie w pełni pomyślnie bez żadnej pomocy ludzi.

Armia planuje budowę tysięcy takich łodzi i wykorzystanie ich jako pojazdy specjalizujące się w patrolowaniu granicy morskiej Stanów Zjednoczonych. Ale to nie wszystko. Ambitne plany Pentagonu sięgają jeszcze dalej. W razie zagrożenia, armia chce wysłać w kierunku wroga setki takich autonomicznych łodzi wyposażonych w broń, które będą funkcjonowały w technologii roju.

Oznacza to, że grupa takich łodzi będzie obserwowała wroga i gdy zajdzie potrzeba go szybkiej eliminacji, pojazdy same wymienią między sobą cenne informacje o wrogu i opracują plan skutecznego ataku. Obecnie takie technologie są jeszcze testowane, a każde ich działanie jest nadzorowane przez ludzkiego operatora. Jednak eksperci uważają, że za kilka lat pojazdy staną się w pełni autonomiczne i nadzór człowieka nie będzie już niezbędny.

Obecnie na świecie wiele krajów rozwija technologie autonomicznych łodzi patrolowych. Wśród nich znajduje się USA, Wielka Brytania, Turcja, Rosja, Chiny i Japonia. W latach 20. XXI wieku oczekuje się, że armie będą miały w swoich flotach nie tylko autonomiczne łodzie, ale również pojazdy lądowe i powietrzne.

Źródło: GeekWeek.pl/Pentagon / Fot. Pentagon/Marine Corps