Astronomia
Tak wygląda test największego w Polsce silnika hybrydowego rakiety od SpaceForest [FILM]

W końcu doczekaliśmy się testu najpotężniejszego hybrydowego silnika rakietowego w Polsce o nazwie SF1000. Przeprowadziła go gdyńska firma SpaceForest, która ma ambitne plany związane z kosmosem.

Gdyńska firma buduje swoją rakietę suborbitalną w technologii SIR (Suborbital Inexpensive Rocket). Projekt w 80 procentach finansowany jest z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ma on na celu stworzenie rakiety, która będzie zdolna do wynoszenia instalacji kosmicznych o masie od 50 do 100 kilogramów na wysokość ok. 100-150 kilometrów ponad powierzchnię naszej planety.

Napęd hybrydowy rakiety Perun ma docelowo działać do 40 sekund. Inżynierowie ujawnili, że manewrowanie rakietą ma być możliwe dzięki systemowi używającego „zimnego gazu”, bez reakcji spalania. W styczniu bieżącego roku odbył się w pełni udany test silnika SF200 rakiety o nazwie Perun. Miał on miejsce na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. W trakcie lotu udało się osiągnąć pułap 9750 metrów i prędkość 1Ma.

Teraz w końcu możemy zobaczyć test naziemny silnika SF1000, czyli jeszcze bardziej udoskonalonej jednostki hybrydowej od SpaceForest. Przedstawiciele firmy poinformowali, że silnik działał prawidłowo przez 9 sekund, a w kolejnej sekundzie nastąpiły pewne anomalia w komorze spalania. Test pokazał, że uszkodzenia w silniku hybrydowym są stosunkowo niegroźne w porównaniu do innych technologii rakietowych, co możecie zobaczyć na filmie. Silnik początkowo miał działać przez 20 sekund. Test odbył się również na poligonie w Drawsku Pomorskim. Kolejny test SF1000 ma odbyć się jeszcze w tym roku.

SpaceForest ma też duże plany związane są z polskim wojskiem. Jakiś czas temu odbył się test pierwszej dedykowanej rakiety manewrującej. Ma to być oferta dla wojska i producentów radarów. Testowa rakieta zmieniająca trajektorię lotu w powietrzu mogłaby stać się szkoleniowym celem bojowym dla systemów obrony przeciwpowietrznej. W tej kwestii technologie SpaceForest mogą przydać się polskiej armii i przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa narodowego naszego kraju.

Polski rząd od jakiegoś czasu inwestuje w rozwój krajowych technologii rakietowych. Wspólnie z prywatnymi firmami zamierza zbudować na wybrzeżu Morza Bałtyckiego pierwszy port kosmiczny, z którego będą startowały rakiety z misjami na niską orbitę okołoziemską.

We wrześniu 2019 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przeprowadził w pełni udany start i lot swojej rakiety o nazwie ILR-33 BURSZTYN z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w naszym kraju od czasu programu budowy i testów rakiet o nazwie Meteor, czyli od lat 70. ubiegłego wieku.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceForest / Fot. SpaceForest