Ekotechnologia
Japończycy zbudują największy na świecie betonowy powerbank od Energy Vault

Przyszłość zielonej energetyki to technologie, które pozwolą nie tylko pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych, ale przede wszystkim będą tą tanią energię magazynowały i dostarczały wówczas, gdy będzie najbardziej potrzebna.

SoftBank stworzył największy na świecie fundusz o nazwie Vision Fund. W tej chwili dysponuje on budżetem, bagatela, 100 miliardów dolarów. Te kosmiczne pieniądze mają być wykorzystane na finansowanie najciekawszych projektów i firm je tworzących, które mają pchnąć postęp technologiczny mocno do przodu i odmienić na lepsze życie milionów ludzi mieszkających na naszej pięknej planecie.

Jednym z projektów, w który zainwestował fundusz, jest największy na świecie betonowy powerbank. Jego pomysłodawcami są ludzie z Energy Vault. Zaprojektowali oni wysoką wieżę z betonu i stali, która ma być niezwykle wydajnym magazynem energii. Istota jej funkcjonowania jest bardzo prosta. Farmy wiatrowe i solarne są zależne od warunków atmosferycznych, więc nie produkują bez przerwy takiej ilości energii.

Ich świetnym uzupełnieniem jest właśnie innowacyjna wieża, która tę energię może akumulować. Gdy nie ma dużego zapotrzebowania na energię produkowaną przez instalacje OZE, jej nadmiar jest wykorzystywany przez 6-ramienny dźwig do unoszenia betonowych bloków o wadze 35 ton każdy. W momencie wzrostu zapotrzebowania na energię, betonowe bloki są upuszczane grawitacyjnie, a powstała w ten sposób energia kinetyczna jest zmieniana w energię elektryczną i dostarczana do sieci.

Betonowy magazyn energii dysponuje pojemnością 80 megawatogodzin i jest w stanie produkować energię elektryczną przy koszcie zaledwie 6 centów za kilowatogodzinę. Testowa betonowa wieża stanęła już w Szwajcarii. Chociaż tego typu obiekty nie są niczym nowym, bo popularne na całym świecie są też elektrownie szczytowo-pompowe, to jednak wieża powstała z myślą o budowie jej na pustyni. np. w Arabii Saudyjskiej i Emiratach Arabskich, gdzie wody jest jak na lekarstwo.

Źródło: GeekWeek.pl/Energy Vault/SoftBank / Fot. Energy Vault