Dieta i aktywność fizyczna równie skuteczne nawet... po 60. roku życia

Często mówi się o tym, że metabolizm zwalnia z wiekiem, dlatego też coraz trudniej jest wtedy zrzucić zbędne kilogramy. Ale czy faktycznie tak jest? A może to tylko wymówki?

Naukowcy postanowili to sprawdzić, żeby raz na zawsze rozprawić się z… mitem! Okazuje się bowiem, że zmiana stylu życia jest zawsze skuteczna, nawet jeśli zdecydujemy się na nią podczas jesieni życia. - Jest wiele powodów, dlaczego ludzie mylnie postrzegają utratę wagi przez starsze osoby. Jednym z nich jest perspektywa dyskryminująca osoby starsze, według której odchudzanie nie jest dla nich właściwe. Inne dotyczą mitów na temat obniżonej zdolności starszych osób do utraty wagi poprzez modyfikacje dietetyczne i zwiększenie aktywności fizycznej. Dlatego wiele starszych osób czuje, że medyczne możliwości leczenie otyłości nie są dla nich - tłumaczy autor badań, dr Thomas Barber z University of Warwick. 

Reklama

Zespół doktora Barbera postanowił przeanalizować dane z usług medycznych dedykowanych otyłości, które mają za zadanie prowadzić do utraty wagi poprzez interwencje w styl życia. Wybrał w tym celu 242 przypadkowych pacjentów, którzy zgłosili się po pomoc w latach 2005-2016, a następnie podzielił ich na dwie grupy. Pierwsza składała się z osób poniżej 60 roku życia, które spędziły w programie średnio 41,5 miesiąca, a druga z osób w wieku 60-78 lat, które spędziły w programie średnio 33,6 miesiąca. Ten polegał na zmianach stylu życia, czyli diecie, zachęcie do aktywności fizycznej i wsparciu psychologicznym, które zostały indywidualnie dopasowane do pacjenta. 

Warto tu odnotować, że większość pacjentów była na początku chorobliwie otyła, ale dzięki temu, że na początku i na końcu drogi dokładnie ich zważono i zmierzono, naukowcy zyskali cenne dane do analiz. Szybko okazało się, że wyniki były bardzo zbliżone w obu grupach wiekowych - grupa poniżej 60. roku życia zanotowała spadek masy ciała o średnio 7,3%, podczas gdy u grupy starszej było to 6,9%. Mówiąc krótko, różnica to błąd statystyczny, który dobrze pokazuje, że zmiana stylu życia jest skuteczna i zalecana w każdym wieku, bo choć w powszechnej opinii metabolizm nie pozwoli na redukcję wagi w starszym wieku, to jest to mit. - Wiek nie powinien być żadną barierą dla zmiany stylu życia przy otyłości. Zamiast budować bariery dla starszych osób zgłaszających się na terapię, powinniśmy aktywnie wspierać ich działania.  W innym przypadku ryzykujemy niepotrzebnym odrzuceniem osób starszych, prowokowanym przez błędne przekonania i dyskryminację wiekową - dodają badacze.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy