Przyroda
W Irlandii też żyły dinozaury. Naukowcy pokazali na to pierwszy w historii dowód

Kości jedynego dinozaura, jakie kiedykolwiek znaleziono w Irlandii, zostały właśnie potwierdzone przez zespół badawczy i okazało się, że mowa nawet o dinozaurach, bo kości należą do dwóch różnych osobników.

Jeśli fascynujecie się dinozaurami i chcielibyście kiedyś znaleźć samodzielnie jakieś skamieliny, to mamy jedną radę… nie szukajcie ich w Irlandii, bo to jedno z najgorszych możliwych miejsc. Wyspa wręcz słynie z tego, że nie ma na niej żadnych szczątków wielkich gadów, a przynajmniej tak było do tej pory. I ma to swoje uzasadnienie w wyjątkowej geologii wyspy, bo warstwa skalna składa się tu głównie z materiałów datowanych przed i po erze dinozaurów, co oznacza, że nawet jeśli żyły tu jakieś dinozaury, to znalezienie ich szczątków jest zjawiskiem ekstremalnie rzadkim. 

I tak właśnie jest w przypadku dwóch fragmentów, przechowywanych obecnie w Ulster Museum w Belfaście, gdzie zostały odkryte przez Rogera Byrne, byłego nauczyciela i kolekcjonera skamielin. Znaleziono je na wschodnim wybrzeżu County Antrim i początkowo uważano, że pochodzą z jednego osobnika, ale współczesne metody badawcze, w tym cyfrowe modelowanie 3D, pozwoliły wykluczyć taki scenariusz - to kości dwóch różnych dinozaurów, które żyły ok. 200 mln lat temu. 

Szczegółowe analizy kształtu i wewnętrznej struktury kości pokazały, że jeden z fragmentów to część kości udowej czworonożnego roślinożernego Scelidozaura (długość ciała do 4 m), a drugi to część piszczeli dwunożnego drapieżnika, najpewniej spokrewnionego z Sarkozaurami (długość ciała do 3,5 m, wysokość ok. 1,6 m). - To ogromnie znaczące odkrycie. I wielka rzadkość w przypadku takich skamielin, ponieważ większość skał Irlandii pochodzi ze złego okresu dla dinozaurów, jest za stara albo za młoda, przez co jest niemal niemożliwe do potwierdzenia, że dinozaury żyły na tych wybrzeżach. Kości tych dwóch dinozaurów, które znalazł Roger Byrne, być może zostały wyrzucone do morza, martwe albo jeszcze żywe, wsiąkły w jurajskie dno morskie, gdzie zostały pogrzebane i zamieniły się w skamielinę.

Źródło: GeekWeek.pl/University of Portsmouth/Fot. University of Portsmouth