
Astronomia Za niespełna 3 miesiące na Marsie odbędzie się historyczny eksperyment
Łazik Perseverance to najbardziej zaawansowane urządzenie, jakie stworzyła ludzkość z myślą o eksploracji obcej planety. Pojawi się on na powierzchni Marsa już w połowie lutego 2021 roku. Dotychczas mówiło się o nim tylko w kwestii poszukiwań biologicznego życia, które mogło tam rozkwitać miliardy lat temu, gdy Ziemia jeszcze przypominała rozgrzaną do czerwoności Wenus.
Sześciokołowy robot przeprowadzi jednak inne kluczowe eksperymenty, które będą związane z przyszłością planety, a mianowicie możliwości przemiany jej w drugą Ziemię. Ludzkość chce kolonizować Marsa, by nie tylko w końcu stać się cywilizacją międzyplanetarną, ale również z myślą o jej zabezpieczeniu na wypadek ziemskiego globalnego kataklizmu.
Eksperyment będzie nosił nazwę Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE), a w jego ramach łazik spróbuje zmienić dwutlenek węgla w tlen. Atmosfera Marsa jest przepełniona tym gazem. Niestety, tlenu jest tam bardzo mało. Jak wszyscy wiemy, jest on niezbędny zarówno do oddychania, jak i do przeprowadzenia reakcji chemicznych w silnikach rakietowych.
Jeśli łazikowi uda się to uczynić, to w naszych rękach znajdzie się technologia, która pozwoli nam zacząć powolny proces przemiany tej planety w drugą Ziemią, a na dobry początek wybudować bazy i dostarczyć do nich tlen na potrzeby przeżycia tam astronautów.
Robot zassie za pomocą specjalnej pompy dwutlenek węgla, a następnie na drodze reakcji elektrochemicznej, odbywającej się w temperaturze aż 800 stopni Celsjusza, rozdzieli cząsteczki, docelowo uzyskując z każdej po dwa atomy tlenu i jeden węgla. Naukowcy zbiorą wszystkie dane z eksperymentu i je przeanalizują. Celem jest odpowiedź, jak dużo uda się uzyskać tlenu z dwutlenku węgla.
System MOXIE zaprojektowano tak, by wytwarzał ok. 6 do 10 gramów tlenu na godzinę, czyli tyle, ile mały pies potrzebowałby do przeżycia. Inżynierowie zamierzają uruchomić proces przemiany dwutlenku węgla w tlen przynajmniej 10 razy w trakcie całego programu eksploracji Marsa, prowadzonego przez łazik Perseverance. Naukowców ciekawi, czy produkcja tlenu będzie przebiegać podobnie w różnych porach roku, nasłonecznienia i temperatury.
Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA