Medycyna
Po aplikacji szczepionki na CoVID-19 od Pfizera mogą wystąpić groźne reakcje alergiczne

Takie informacje dochodzą do nas z Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczęły się szczepienia na CoVID-19 specyfikiem wyprodukowanym przez firmę Pfizer i BioNTech. Lekarze ostrzegają alergików.

Brytyjskie media i służby medyczne poinformowały, że w Wielkiej Brytanii odnotowano już kilka przypadków wstrząsu anafilaktycznego u osób szczepionych, do którego doszło tuż po podaniu szczepionki mRNA od Pfizera i BioNTechu. Sprawa dotyczy gównie lekarzy i pielęgniarek, gdyż to właśnie personel medyczny jako pierwszy jest szczepiony w tym kraju.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega wszystkich alergików i osoby, u których kiedyś wystąpiły różne reakcje alergiczne, by na razie wstrzymały się ze szczepieniem lub jeśli chcą to zrobić, to przynajmniej poinformowały lekarzy o epizodach alergicznych. Jest to niezwykle ważna kwestia, bo przyjęcie szczepionki może u niektórych osób skończyć się utratą zdrowia lub nawet życia.

Tymczasem firma Pfizer i BioNTech po serii swoich testów klinicznych nie informowały, że opracowane specyfiki mogą stanowić zagrożenie dla alergików. Eksperci są pewni, że szczepionki mRNA mogą doprowadzić do wystąpienia serii skutków ubocznych. Przypominamy, że są to nowe specyfiki, jeszcze dobrze nie zbadane i tak naprawdę ostateczne ich testy kliniczne odbędą się na całej populacji.

Źródło: GeekWeek.pl/LBC / Fot. Pexels