Wspaniałe efekty pierwszych testów pętli kwantowej w USA. Teleportowano kubity na odległość 22 km

Ostatni potężny rosyjski cyberatak na instytucje rządu Stanów Zjednoczonych pokazał, że trzeba inwestować w kwantowe technologie przyszłości, które wniosą poziom bezpieczeństwa na zupełnie nowy poziom.

W lipcu bieżącego roku rząd USA pochwalił się budową jednej z największych na świecie pętli kwantowych. Rozciąga się ona na długości 83 kilometrów i znajduje na przedmieściach Chicago. Inżynierowie testują tam technologie kwantowe do budowy sieci opartej na zjawisku splątania kwantowego. Zjawisko to zapewnia niedostępny dotąd poziom bezpieczeństwa. W komunikację dwóch splątanych ze sobą cząstek, które mogą wymieniać informacje dla dwóch użytkowników, fizycznie nie da się ingerować i jej podsłuchać.

Rząd USA chce w ciągu kilku najbliższych lat połączyć sieciami kwantowymi najważniejsze agencje rządowe i ośrodki naukowe w kraju. Ideą jest stworzenie superszybkiego systemu wymiany informacji, który będzie najbezpieczniejszy w historii. Pentagon nie ukrywa, że system tworzy też z myślą o ukróceniu cyberterroryzmu pochodzącego z terytorium Chin i Rosji. Codzienne ataki na sieci kosztują USA miliony dolarów, a ostatni pokazał, że zagrożone są nawet instalacje jądrowe.

Reklama

Wspaniałe wieści dochodzą do nas z laboratorium Caltech. Inżynierowie przetestowali swoją małą sieć kwantową, w której udało się teleportować kubity na odległość 22 kilometrów. Sieć powstała pomiędzy ośrodkiem Caltech a Fermilab. Postęp w tej materii jest ogromny. Poprzedni rekord został ustanowiony w 2016 roku. Wówczas udało się teleportować kubity na odległość zaledwie 6T kilometrów.

Naukowcy z amerykańskich instytutów zamierzają w najbliższych miesiącach teleportować kubity na odległość nawet ponad 50 kilometrów. Zaawansowane testy odbędą się już w budowanej Illinois Express Quantum Network. Amerykański rząd chce jak najszybciej już zacząć korzystać z dobrodziejstw sieci kwantowych, by skutecznie odpierać ataki cyberterrorystów. Tak naprawdę skorzysta na tym cały świat, gdyż rozwój technologii kwantowych zaowocuje powstaniem nowego, kwantowego Internetu.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy