Ekotechnologia
Koreańskie sztuczne słońce ustanowiło nowy światowy rekord utrzymania plazmy

Wspaniałe wieści dochodzą do nas od naukowców z Korei Południowej pracujących przy tokamaku KSTAR. Udało się tam ustanowić nowy rekord utrzymania plazmy i uczynić duży krok ku komercjalizacji tych urządzeń.

Niedawno Chińczycy chwalili się uruchomieniem swojego nowego reaktora fuzji jądrowej o nazwie HL-2M (projekt EAST) i wytworzeniu plazmy, a teraz ich osiągnięcia przyćmili Koreańczycy. KSTAR jest dużo bardziej zaawansowany i wydajniejszy. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w trakcie którego udało się im wytworzyć plazmę o temperaturze ponad 100 milionów stopni Celsjusza i utrzymać ją przez 20 sekund.

Tym samym pobili oni światowy rekord sprzed 4 i 5 lat. Wówczas reakcja trwała 55 sekund i 70 sekund, ale temperatura wynosiła 50 milionów stopni Celsjusza. Tymczasem Chińczykom udało się utrzymać plazmę przez 102 sekundy, również przy tej temperaturze. Teraz Koreańczycy próbują zwiększyć czas utrzymania plazmy w dwa razy wyższej temperaturze.

Celem prac nad reaktorami fuzyjnymi jest wytworzenie plazmy o temperaturze 100 milionów stopni, czyli aż 7 razy większej od tej panującej wewnątrz Słońca, i podtrzymanie jej przez 120 sekund. Wówczas będzie można mówić o rewolucyjnym przełomie, dzięki któremu energia pozyskiwana z tej technologii zacznie być opłacalna. Naukowcy z KSTAR chcą tego dokonać do 2025 roku.

W przyszłości sprawność sztucznych słońc będzie tysiące razy większa od nawet największych działających dziś elektrowni jądrowych, przy czym produkowany przezeń prąd będzie dużo tańszy, a cały proces jego uzyskania bezpieczniejszy i, co najważniejsze, w pełni przyjazny środowisku naturalnemu.

Nad sztucznymi słońcami obecnie pracuje na świecie kilka krajów. Jeden z największych projektów realizowanych jest obecnie we Francji. Powstaje tam ITER, europejski reaktor termojądrowy, który ma być gotowy w 2025 roku. Wówczas rozpoczną się testy, które potrwają przez 10 lat. Eksperci uważają, że dodatni bilans energetyczny uda się uzyskać w ITER w pierwszej połowie lat 30. XXI wieku. Co ciekawe, w projekcie biorą udział naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

Źródło: GeekWeek.pl/Phys.org/ Fot. KSTAR