Technologia
Zobacz najmniejszą choinkę na świecie. Powstała w laboratorium i składa się tylko z 51 atomów

Jedni mają wielkie aspiracje do postawienia w swoich domach jak największej choinki i pochwalenia się nią wśród znajomych, a inni potrafią stworzyć ją w skali, której nie można zobaczyć gołym okiem.

Atomowa choinka powstała właśnie w laboratorium Politechniki w Delft. Maura Willems, studentka fizyki, postanowiła stworzyć najmniejsze drzewko świąteczne świata. Choinka powstała z zaledwie 51 atomów i mierzy 4 nanomerty wysokości. Ludzki włos to przy niej gigant, bowiem jest ona od niego aż 40 tysięcy razy węższa.

Studentka w swoim eksperymencie użyła skaningowego mikroskopu tunelowego, który może skanować pojedyncze atomy do budowy małych struktur. Tak naprawdę, z jego pomocą można zbudować, co tylko nam się zapragnie. Urządzenie tworzy struktury atom po atomie. Bez problemu może zbudować obiekty o wielkości nici DNA.

Choinka, czyli tak naprawdę trójkąt, jest dość wdzięczną strukturą do tworzenia w skali nano. Willems przyznała, że o wiele trudniej byłoby zbudować płatek śniegu. Jego skala musiałaby być jednak sporo większa, gdyż dopiero wówczas moglibyśmy tworzyć tak ich nieskończone wzory, jak to ma miejsce w standardowej skali.

Źródło: GeekWeek.pl/TU Delft / Fot. TU Delft