
Przyroda Dokładnie co 8 lat te krocionogi blokują tory w Japonii. Dlaczego tak się dzieje?
Co 8 lat tory w Japonii są dosłownie blokowane przez inwazję krocionogów, które z tego powodu doczekały się nawet przydomka „pociągowe”. Pracując wspólnie te małe stworzenia (ok. 3 cm długości), odgrywające ogromną rolę w obieg azotu w lokalnych lasach modrzewiowych, po prostu zmuszają pociągi do zatrzymania. Do dziś naukowcy nie byli jednak pewni, co powoduje takie zachowanie i dlaczego odbywa się ono z taką regularnością - po 50 latach badań w końcu poznaliśmy odpowiedź, a mianowicie Parafontaria laminata armigera, bo o tym gatunku właśnie mowa, cechuje się wyjątkowym 8-letnim cyklem życia. To niezwykle ekscytujące odkrycie dla środowiska naukowego, bo dotąd jedynym znanym gatunkiem wieloletnim o tak długim cyklu życia były cykady wieloletnie.
Te zamieszkują wschodnie i środkowe obszary Ameryki Północnej i charakteryzują się 13- i 17-letnim cyklu rozwoju - większość czasu dojrzewają, bo po przepoczwarzeniu żyją tylko 30 dni, w czasie których się rozmnażają. Kiedy jednak nadchodzi czas wyroju, zaczyna się ich pojawiać nawet do 1,5 miliona na akr powierzchni, dlatego w USA powszechnie nazywane są 17-letnią szarańczą. W Japonii mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem: - Te krocionogi spędzają 7 lat na zmianach z jaja do dorosłej formy, a następnie jeszcze 1 na dojrzewaniu. 8-letni cykl życia potwierdzony przez śledzenie kompletnego życia osobników w dwóch różnych lokacjach - tłumaczą autorzy badań.
Co ciekawe, badania nad tym zjawiskiem rozpoczęły się już w 1972 roku i to w dwóch różnych miejscach, więc wiedza na temat gatunku pojawiała się stopniowo. W miarę postępu prac okazywało się, że Parafontaria laminata armigera ma 7 faz rozwoju, które pozostają w ziemi, hibernują się na zimę i linieją latem: - Pociągowe krocionogi przechodzą linienie każdego lata i mają 7 faz rozwoju. Stają się dorosłe przed ósmą, po 8 latach od złożenia jaja - tłumaczą badacze.
Wtedy masowo wychodzą na powierzchnię we wrześniu i październiku, czasami przemierzając nawet 50 metrów w celach rozmnażania się, hibernują się na zimę i ponownie kopulują późną wiosną. Do sierpnia samice składają 400-1000 jajeczek i wszystkie dorosłe osobniki umierają, robiąc miejsce na kolejną 8-letnią generację. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku cykad, 8-letni cykl nie jest zsynchronizowany we wszystkich miejscach i jak podejrzewają badacze w centralnej Japonii jest najpewniej 7 miejsc, w których krocionogi dojrzewają w różnym czasie. A że te nie poruszają się za bardzo, to konkretne pociągi mają w problem w tych samych miejscach raz na 8 lat.
Źródło: GeekWeek.pl/royalsocietypublishing