Na Marsa zmierza lądownik NASA z pocztówką od GeekWeek.pl dla Marsjan

Za niespełna miesiąc na powierzchni Marsa wyląduje nowy łazik o nazwie Perseverance i pierwszy w historii dron o nazwie Ingenuity. W tej wielkiej misji NASA jest polski akcent, a mianowicie serwisu GeekWeek.pl.

W 2019 roku Amerykańska Agencja Kosmiczna stworzyła specjalną witrynę internetową, dzięki której każdy fan eksploracji kosmosu mógł wysłać kartkę ze swoimi danymi na Marsa. Wszystkie zebrane informacje zostały zapisane na specjalnym chipie, który znalazł się na pokładzie lądownika. Oczywiście, jest tam też i nasza wiadomość.

NASA zapowiada, że będzie to przełomowa misja w historii badań Czerwonej Planety. Łazik i dron już po pierwszych kilku tygodniach badań mają zdobyć niezbite dowody na istnienie życia na tym tajemniczym globie. Naukowcy uważają, że odkryjemy ślady biologicznych organizmów, które zamieszkiwały planetę miliardy lat temu, gdy wówczas przypominała ona dzisiejszą Ziemię.

Reklama

Roboty będę eksplorowały obszar, na którym niegdyś znajdował się ogromny zbiornik wodny, a w nim, być może, rozkwitało biologiczne życie. Mowa tutaj o rejonie delty w kraterze Jezero, który znajduje się na skraju Isidis Planitia, czyli gigantycznej niecki położonej na północ od równika planety. Naukowcy wybrali ten obszar ze względu na występujące tam najstarsze i najciekawsze formy geologiczne Czerwonej Planety.

Najważniejszym elementem eksploracji Marsa będzie dokonanie odwiertów w gruncie i pobranie próbek skał. Następnie będą one szczelnie zapakowane i będą mogły być odebrane przez przyszłe misje, a następnie dostarczone na Ziemię do bardziej wnikliwych badań. Co ciekawe, Polska Agencja Kosmiczna będzie brała udział w tym karkołomnym przedsięwzięciu.

Lądowanie na powierzchni Marsa łazika i drona od NASA będzie miało miejsce 18 lutego. Agencja wówczas będzie miała do dyspozycji aż trzy różne roboty eksplorujące na Marsie. Oprócz misji Mars 2020, na tym tajemniczym globie pojawi się jeszcze sonda i łazik z Chin oraz orbiter ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy