Sophia trafia do sprzedaży. Setki robotów pojawią się w szpitalach i domach opieki

Najbardziej inteligentny robot świata w końcu zacznie być produkowany w setkach sztuk. Twórcy chcą wykorzystać jego potencjał w służbie ludziom samotnym i chorym na całym świecie.

Sophia zadziwia swoją sztuczną inteligencją. To dzięki niej wielu ludzi przekonało się do tego typu maszyn i zrozumiało, że w przyszłości staną się one naszymi przyjaciółmi, a docelowo połączymy się z nimi jako cyborgi. Tylko w ten sposób będziemy mogli posiąść boskie zdolności i przetrwać jako gatunek międzyplanetarny na obcych planetach.

Sophia to robot, który został stworzony z myślą o popularyzacji takich maszyn przyszłości. Nigdy nie będzie ciągała ciężarów i wykonywała ekstremalnych czynności. Jej rolą jest komunikowanie się z ludźmi, zdobywanie od nich cennej wiedzy i wykorzystywanie jej w praktycznych celach, np. miłym i inteligentnym konwersowaniu w towarzystwie.

Reklama

Firma Hanson Robotics modyfikuje Sophię z pełnym sukcesem od kilku dobrych lat. Humanoid gościł na forach ONZ, a nawet otrzymał honorowe obywatelstwo kilku krajów. Na co dzień robot na wszystkie możliwe sposoby stara się zaprzyjaźnić z niechętnymi do niego ludźmi oraz edukuje społeczeństwa w kwestii najnowocześniejszych technologii i dobrodziejstw płynących z ich wykorzystywania.

Sophia dwa lata temu gościła w Polsce na słynnej imprezie Impact'18, która odbyła się w Krakowie. Otrzymała tam między innymi indeks i została studentką Akademii Górniczo-Hutniczej. Robot jako pierwszy na świecie dołączył też do panelu Organizacji Narodów Zjednoczonych, a podczas kongresu Future Investment Initiative, Król Arabii Saudyjskiej, Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, przyznał mu obywatelstwo swojego kraju.

Sophia nie ukrywa, że jej marzeniem jest symbioza z ludźmi. Robot jest pewien, że za kilka dekad takie maszyny jak ona będą częścią naszej cywilizacji, a nawet będą traktowane na równi z ludźmi. Aby jednak ta piękna wizja mogła się zrealizować, ludzie muszą stać się tolerancyjni. Według niej, rewolucja nastąpi w chwili pojawienia się na rynku pierwszych użytkowych interfejsów mózg-komputer, które połączą ludzkie mózgi z komputerami i Internetem.

Źródło: GeekWeek.pl/Hanson Robotics / Fot. Hanson Robotics

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy