Ekotechnologia
Amazon buduje Wieżę Babel na miarę XXI wieku. Historyczny projekt zachwyca rozmachem

Właśnie dowiedzieliśmy się, że Jeff Bezos, drugi najbogatszy człowiek świata i założyciel Amazona ustępuje ze swojego stanowiska, a teraz możemy zobaczyć pierwszą siedzibę firmy poza Seattle.

Nowy budynek z wyglądu na myśl przywodzi biblijną Wieżę Babel. Nowa siedziba powstanie w Arlington w Wirginii, po drugiej stronie rzeki Potomac, nad którą leży Waszyngton, stolica USA. Będzie to druga siedziba Amazonu w Stanach Zjednoczonych. Obiekt jeszcze nie otrzymał nazwy, ale będzie to prawdziwy majstersztyk architektoniczny.

Według projektu, obiekt ma symbolizować wieżę, nić DNA i drzewo życia. Obiekt powstanie za zawrotną kwotę 2,5 miliarda dolarów, czyli o połowę większą od najwyższego drapacza chmur na świecie, a mianowicie Burdż Chalifa. Wieża będzie miała 22 piętra i blisko 112 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Nowa siedziba Amazonu będzie nastawiona na ekologię i zapewni pracownikom jak najbardziej to możliwe obcowanie z Matką Naturą. Na terenie obiektu znajdą się ogrody i miejsca odpoczynku. „Robimy wiele w tej witrynie, aby połączyć ludzi z naturą” - powiedział główny architekt i dyrektor NBBJ Dale Alberda, firmy odpowiedzialnej za PenPlace. „Projekt ma symbolizować zarówno naturę, jak i naukę, ale w przypadku Helixa naprawdę doprowadzamy to do skrajności. Budujemy serię wewnętrznych atriów i ogrodów, które nie są oranżerią ani miejscem, które po prostu odwiedzasz, ale miejscem, w którym naprawdę możesz pracować” - dodał architekt.

Wieża Babel budowana przez Amazon to nie tylko sam obiekt biurowy. Inwestycja obejmie swoim zasięgiem sporą cześć miasta. Gigant zamierza wykorzystać 2,5 hektara przestrzeni publicznej, by zaoferować instalacje artystyczne, ogólnodostępne tereny trawiaste oraz amfiteatr na 250 miejsc. Na placach zewnętrznych będą znajdować się mobilni sprzedawcy eko-żywności i targi rolne, a sklepy i restauracje pojawią się na parterze, by każdy miał do nich swobodny dostęp.

Obiekt będzie zasilany energią odnawialną wytwarzaną na farmie solarnej oddalonej o ok. 300 kilometrów i znajdującej się w południowej Wirginii. Według projektu, systemy nawadniania zieleni będą odzyskiwały wodę deszczową i wykorzystywały naturalną wentylację. Sam budynek jest zaprojektowany w ten sposób, by zmaksymalizować oświetlenie wnętrz naturalnym światłem słonecznym.

Jeśli projekt PenPlace zostanie zaakceptowany, budowa Wieży Babel na miarę XXI wieku ma rozpocząć się w 2022 roku, a otwarcie obiektu nastąpi w 2025 roku. Nowa siedziba Amazonu w Arlington ma pomieścić nawet 25 tysięcy pracowników. Według planu, ma to być najbardziej zaawansowany technologicznie i skierowany w stronę ekologii obiekt biurowy na świecie.

Źródło: GeekWeek.pl/Amazon / Fot. Amazon