Technologia
Huawei tworzy system rozpoznawania Ujgurów. Chiński rząd chce czystek etnicznych

Władze Państwa Środka już nawet nie kryją się specjalnie ze swoimi planami prześladowań mniejszości etnicznych. Do tego przerażającego procederu chcą wykorzystać technologie sztucznej inteligencji.

To kolejny namacalny dowód, że najnowocześniejsze technologie coraz częściej w swoim zamyśle powstają przede wszystkim przeciw ludności. Najlepszym przykładem tego może być chiński rząd, który na potęgę wykorzystuje je do permanentnej inwigilacji obywateli i segregacji rasowej.

Właśnie na światło dzienne wyszedł nowy patent firmy Huawei i Chińskiej Akademii Nauk. Dotyczy on systemu rozpoznawania twarzy na zdjęciach i kamerach monitoringu miejskiego osób pochodzenia ujgurskiego. Należą oni do muzułmańskiej grupy etnicznej, zamieszkującej głównie prowincję Xinjiang w północno-zachodnich Chinach. W żadnym stopniu nie są oni zagrożeniem dla władz.

Pomimo tego, chiński rząd od lat nęka tę społeczność, promując grupę Han. Wielokrotnie mówiło się o izolowaniu Ujgurów w zamieszkiwanych przez nich miastach oraz inwigilowaniu ich za pomocą najróżniejszych technologii. W użyciu jest też System Oceny Społecznej, w którym przedstawiciele tej grupy zajmują najniższe pozycje, przez co nie mogą oni podróżować po kraju, a ich rodziny nie mają szans ubiegać się o zapomogi, liczyć na kredyty i mieć dostępu do edukacji.

Okazuje się jednak, że systemy rozpoznawania mniejszości etnicznych opracowują niemal wszystkie chińskie firmy technologiczne, w tym Alibaba i Baidu. Gdy ta kontrowersyjna sprawa wyszła na jaw, Huawei natychmiast oświadczył, że dokona zmian we wnioskach patentowych. To jednak tylko zabieg marketingowy i nie oznacza to, że ten proceder się zakończy.

Ta sprawa pokazuje, że chiński rząd nie cofnie się przed niczym. Najgorsze, że coraz więcej krajów świata, w tym niestety władze Unii Europejskiej, coraz chętniej ograniczają naszą wolność właśnie na chińską modłę.

Źródło: GeekWeek.pl/CNN / Fot. Twitter