Astronomia
Słoneczna sonda Parker Solar Probe wykonała wspaniałe zdjęcie planety Wenus

Urządzenie zaprojektowane i zbudowane przez NASA dostarcza ludzkości niezwykle cennych informacji o naszej dziennej gwieździe. Ale jak się okazuje, obserwuje też inne fascynujące nas obiekty.

Parker Solar Probe krąży po Układzie Słonecznym od ponad 2 lat. To dzięki tej amerykańskiej sondzie w końcu zaczęliśmy powoli rozumieć procesy zachodzące na Słońcu, które determinują najróżniejsze zjawiska rozgrywające się na Ziemi. Wśród nich znajdują się takie, które zagrażają ludzkości.

Pierwszym z nich odpowiedź na pytanie, dlaczego korona słoneczna jest o wiele gorętsza niż powierzchnia, ma ona temperaturę ok. 5,5 tysiąca stopni Celsjusza, natomiast atmosfera osiąga aż 2 miliony stopni Celsjusza.

Po drugie, co nadaje tak wielkie prędkości i siłę wiatru słonecznemu, który jest też odpowiedzialny za powstawanie zorzy polarnej na Ziemi. I trzecie, misja powinna pozwolić na ustalenie mechanizmów związanych z emitowaniem przez Słońce cząstek o wysokiej energii, które stanowią poważne zagrożenie dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w statkach kosmicznych czy na spacerach, a w przyszłości na powierzchni Księżyca.

Tymczasem sonda Parker Solar Probe zbliżyła się do Wenus w ubiegłym roku i kilka dni temu. Urządzenie korzysta z asysty grawitacyjnej tej planety, by kontynuować badania Słońca. W związku z tym wydarzeniem, NASA opublikowała obraz Wenus wykonany przez sondę w lipcu ubiegłego roku. To jeden z najlepszych obrazów tej tajemniczej planety, na której występuje globalne ocieplenie.

Na obrazie wykonanym przez instrument WISPR, z odległości 13 tysięcy kilometrów od powierzchni, możemy zobaczyć gęstą atmosferę planety nad obszarami Aphrodite Terra (Ziemi Afrodyty), nocną poświatę nad pogrążoną w mroku częścią Wenus, a nawet samą powierzchnię. Niestety, obraz jest czarno-biały, ale naukowcy i tak są zachwyceni tym ujęciem, ponieważ dostarcza on im bardzo dużo cennych informacji o dynamice atmosfery i powierzchni.

Najlepsze obrazy Wenus wykonane przez sondę Parker Solar Probe są jednak dopiero przed nami. NASA informuje, że ostatni bliski przelot, w odległości zaledwie 2300 kilometrów od Wenus, zaowocował wykonaniem jeszcze bardziej spektakularnych obrazów atmosfery. Na razie nie wiadomo, kiedy agencja je opublikuje, ale na pewno do tego dojdzie w tym roku. Wówczas będą to najbardziej szczegółowe obrazy w historii badań tej planety.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA