Astronomia
Japoński miliarder zaprasza Was na pokład Starshipa i wspólny oblot Księżyca

Dwa lata temu Elon Musk zapowiedział pierwszy załogowy lot wokół Księżyca statku Starship na pokładzie z japońskim miliarderem. Teraz wiemy już, kiedy to się stanie. Możecie wziąć w nim udział!

Yusaku Maezawa, 45-letni japoński miliarder, który znajduje się w pierwszej dwudziestce najbogatszych ludzi w Kraju Kwitnącej Wiśni, właśnie ogłosił konkurs, którego celem jest wybranie 8 osób, które wybiorą się z nim w pełną wrażeń podróż wokół naturalnego satelity naszej planety. Dotychczas mówiło się, że zabiorą się z nim jego przyjaciele, ale teraz Japończyk pragnie zabrać ze sobą swoich fanów.

Chociaż udział w castingu może wciąć każdy chętny, to jednak trzeba czymś niezwykłym zaimponować miliarderowi. Prawdopodobnie na samym locie się nie skończy. Maezawa będzie chciał uczynić z tego wydarzenia coś niezwykłego. Być może odbędzie się transmisja na żywo z tego lotu, a po nim nawet jakieś programy rozrywkowe o charakterze kosmicznym. W końcu SpaceX chce rozreklamować swoją kosmiczną turystykę i ją spopularyzować wśród ludzi zamożnych.

Yusaku Maezawa napisał, że chętnie zaprosi na pokład statku Starship 8 osób, ale w podróż z nim w sumie wyruszy 12 osób. Oznacza to, że oprócz miliardera, najdzie się tam ośmiu fanów i trzech przyjaciół. „Chcę, aby przyłączyli się do mnie ludzie z różnych środowisk. Ci artyści zostaną poproszeni o stworzenie czegoś po powrocie na Ziemię, a te arcydzieła mają stać się inspiracją dla każdego z nas” - powiedział Maezawa.

Kiedy odbędzie się lot? Japończyk planuje start w 2023 roku. Ten termin jest jak najbardziej możliwy w realizacji. SpaceX obecnie testuje prototypy Starship, ale już w przyszłym roku pojazd ma być gotowy do odbycia pierwszych misji kosmicznych. Jeśli przebiegną one pomyślnie, to nic nie będzie już stało na przeszkodzie w załogowym locie wokół Księżyca.

Elon Musk chciałby przeprowadzić pierwszy załogowy lot na powierzchnię Srebrnego Globu w 2023 lub 2024 roku. Jest wielce prawdopodobne, że stanie się to jeszcze przed lądowaniem tam pojazdów w ramach programu Artemis od NASA. Jeśli chodzi o Marsa, to pierwsi ludzie mieliby tam pojawić się w 2026 roku.

Co ciekawe, SpaceX planuje też jeszcze jeden lot w kosmos dla zwykłych ludzi w ramach konkursu Inspiration4. Na pokładzie kapsuły Dragon-2 znajdzie się Jared Isaacman, który jest pilotem i w wolnym czasie lata myśliwcami, Hayley Arceneaux, która wygrała walkę z rakiem i jeszcze trzy inne osoby. Start misji ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Źródło: GeekWeek.pl/Yusaku Maezawa / Fot. SpaceX