Astronomia
Elon Musk zmieni Wybrzeże Kopernika w bazę kosmiczną, z której będą startowały Starshipy

Miliarder i szef firmy SpaceX ma wielkie plany związane z budową najpotężniejszego w historii systemu transportu kosmicznego, dzięki któremu ludzkość powróci na Księżyc i uda się na Marsa.

Musk chce zbudować miasteczko kosmiczne w teksańskiej Boca Chica. Obecnie SpaceX ma tam ośrodek eksperymentalny, na terenie którego odbywają się testy prototypów statków Starship. Miliarder chce jednak okolicę przemienić w gwiezdne miasteczko o nazwie Starbase.

Obecnie okolica nosi nazwę Kopernik Shores (Wybrzeże Kopernika), jak zapewne domyślacie się, na cześć polskiego astronoma. Był to pomysł Stanley'a Piotrowicza, burmistrza polskiego pochodzenia, który rządził miasteczkiem w 1975 roku. Niestety, pomysł rewitalizacji tego obszaru graniczącego z Meksykiem nie powiódł się.

Teraz tę smutną rzeczywistość chce odmienić na lepsze Elon Musk. Wszystko wskazuje na to, że mu się uda. Plan zakłada rozbudowę ośrodka, ponieważ prototypy statku Starship i rakiety SuperHeavy będą coraz większe, zatem inżynierowie będą potrzebowali znacznie więcej miejsca na budowę pojazdów i ich testy.

Musk przeniósł się w ubiegłym roku do Teksasu z Kalifornii i obecnie mieszka w mieście Austin i coraz częściej bywa w Boca Chica. Miliarder zamierza skupić się na budowie gigafabryki Tesli w tym stanie i rozbudowie ośrodka SpaceX. To właśnie stamtąd będą w ciągu najbliższych 2 lat startowały statki Starship z pierwszymi misjami. Wśród nich znajdzie się podróż wokół Księżyca japońskiego miliardera oraz pierwszy lot na Marsa.

Przypominamy, że pojazdy docelowo będą startowały z platform morskich znajdujących się z dala od wybrzeża. Dwie platformy o nazwie Fobos i Deimos są już w przygotowaniu. Jedna z nich ma być gotowa jeszcze w tym roku. Wówczas będziemy mogli zobaczyć pierwsze morskie testy rakiety SuperHeavy i jej nowatorski system lądowania za pomocą masztów na platformach.

Źródło: GeekWeek.pl/Elon Musk/Twitter / Fot. SpaceX